Ameraucana Tavuk

Ameraucana-tavuk
Ameraucana-tavuk

Ameraucana cinsi tavuklar, Amerikan ırkı olup, diğer tavuk cinslerinden ayıran en önemli özelliği açık mavi renkte yaptığı yumurtalarıdır. Bu yumurtalardan astım tedavisi için faydalanıldığı ve bu sebeple piyasada 5 ila 10 TL arasında alıcı bulduğu gözlemlenmektedir. Bu cinsler sakin ve uysal hayvanlardır. Orta hızda büyüyüp, bazen gurk olurlar.

Bu ırka benzer olarak açık mavi yumurta yapan diğer bir ırkta Araucana cinsidir. Araucana ırkında kuyruk bulunmamaktadır. Bu özelliği Ameraucana cinsi ile ayrımda önemli özelliklerdendir.

Ameraucana cinsi ,Siyah, Mavi, buğday, Kahverengi-kırmızı, sarı, Gümüş, Buğday, Beyaz renklere sahip olabilmektedir.

Ameraucana tavukları ortalama 2,5 kg civarındadır. Yılda ortalama 170-200 arasında yumurta yaparlar.

Turistler tarafından Türkiye’ye getirildiği ve daha sonra sayılarının arttığı düşünülmektedir.

Ameraucana cinslerinin yaş ve güzelliğine göre çiftleri ortalama 300 ila 450 TL arasında fiyatlarla alıcı bulabilmektedir.

Ülkemizde bu cinsin kuluçkalık yumurtalarının temini diğer cinslere göre daha zordur. Yabancı alışveriş siteleri üzerindende bu ırkların kuluçkalık yumurta satışları bulunmaktadır.

Ameraucana-yumurta
Ameraucana-yumurta

Anahtar kelimeler: Ameraucana , ameraucana tavuk , ameraucana tavuk fiyatlari, ameraucana yumurtası, mavi yumurta ,

26 Comments

 1. Merhabalar
  Ameraucana cinsi tavuk yada civcicine ulaşma şansımız varmı sizin kuluçkadan çıktığında nasıl haberdar olabilirim

  • Merhaba Aziz bey,

   Bizim kuluçkada bekleyen yumurtalar şuan satış amaçlı değil. Çünkü adet olarak bize yetecek kadar. Az sayıda maalesef. Fakat ilerleyen günlerde yeni yumurta temin edebilirsek yeni civciv yada yumurtaları satış için buradan da yazacağım.

   Kısa sürede yardımcı olamayacağım için üzgünüm

 2. civci fiyatları ne kadar ben hoppy amaclı almak istiyorum ameraucana cinsi civciler çıktığı zaman mail atabilir misiniz

  • Merhaba Mesut bey,

   Bizim kuluçkada bekleyen yumurtalar şuan satış amaçlı değil. Çünkü adet olarak bize yetecek kadar. Az sayıda maalesef. Fakat ilerleyen günlerde yeni yumurta temin edebilirsek yeni civciv yada yumurtaları satış için buradan da yazacağım.

   Kısa sürede yardımcı olamayacağım için üzgünüm

  • Merhaba Serdar bey,

   Kuluçkaya koyduğumuz yumurtaların haricinde yumurta temin etmem ve cinsin saflığından emin olmamızdan sonra size de yardımcı olmak isteriz.

   Fakat şu aşamada kısa sürede yardımcı olamayacağım maalesef. Gelişme olması durumunda buradan sizlerle paylaşacağım inş.

 3. Merhaba’lar. Ben Amator oalrak kendı bahçemde tavuk yetiştriyorum. Cins tavujlarda almak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabılırmsınız Rica etsem.

  • Merhaba Ahmet bey,

   Şuan sitemizden tavuk satışı yapmadığımızdan tavuk temini konusunda yardımcı olamıyoruz. Cins tavsiyesi olarakta light sussex ler görüntü ve yumurta verimi olarak güzel bir ırktır.

 4. Ben ciddi olarak bu işle uğraşıp çiftlik kurmak istiyorum.uygun arazi ve sartlarim var.lütfen admin siz yardımcı olmazsanız bile bi yere yonlendirin beni.

 5. ameraucana tavuk,civciv veya döllü yumurta arıyorum satanlar 0501….bana bu forumdan cevap yazarak ulaşabilirler…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*