En Çok Yumurtlayan Tavuk

Tavuk besleyicileri , en çok yumurtlayan tavuk hangisi diye merak etmektedir fakat bu durum bir çok etkene bağlıdır. ( Yaşam şartları, bakım, vb.) Bu sebeple en çok şu ırk yumurtlar demek yanıltıcı olabilir. Bu yazımız da yumurta verimi yüksek başlıca ırkları sizler için derledik.

Tavuk besleyicileri , besledikleri tavuklarının hem et hem de yumurta verimi açısından yüksek verimli tavuklar olmasını isterler. Yumurta amaçlı tavuk besleyenlerin, tavuk seçimi yapmalarını belirleyen etkenlerden biriside yumurta rengidir. Toplumumuz da beyaz yumurtaya talep, kahverengi yumurtaya göre daha az olmakta. Özellikle köy yumurtası alımı yapanlar, köy yumurtasının kahverengi olduğunu düşünmekte ve beyaz yumurtayı tercih etmemektedirler.

Yumurta renginden sonra karşımıza çıkan diğer bir özellikte beslenecek tavuğun, saf kan ırkmı olacağı yoksa hibrit bir cinsmi olacağı yönündedir.   Hibrit cinsler farklı saf kan ırkların eşleşmesi neticesinde ortaya çıkan  yumurta verimi yüksek tavuklardır. Hibrit cinslerin safkan ırklara göre eksi yönü;  hibrit tavuk ve horozunuzun eşleşmesi neticesinde ortaya çıkan civcivlerden aynı verimde yumurta alamayacak olmanızdır. Aynı verime sahip cinsi elde etmek için, tekrardan aynı cins civciv almak veya saf kan ırklarınızı eşleştirmeniz gerekecektir.

Bu ufak bilgilendirmelerden sonra gelelim en çok yumurtlayan tavuk sıralamamıza ;

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri

1-  Hibrit Irklar ( Lohman, Atak, Atak-S )

2- Ligorin ( Leghorn) – Bu cins tavuklar beyaz yumurtlarlar ve et olarak çok verimli değillerdir.

3- Rhode Island Red ( RIR) – Kahverengi yumurtlar

4- Australorp – Kahverengi tonlarında yumurtlar

5- Amrock – Kahverengi tonlarında yumurtlar

6- Plymouth Rock – Kahverengi tonlarında yumurtlar

7- Sussex – Kahverengi tonlarında yumurtlar

Sıralamasını yaptığımız tavuklar hepsi birbirinden değerli ırklardır, sıralama numarasına çok fazla önem vermeden yumurta için temin edebilirsiniz. Fakat tavukk.com olarak önerimiz zor şartlara olan üstün uyumu ve bir çok hibrit ırkın ortaya çıkmasında kullanılan Rhode Island Red ( RIR ) olacaktır.  Diğer ırklardaki sizlerin tecrübelerini de bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.

rir-tavuk
En Çok Yumurtlayan Tavuk

anahtar kelimeler: yumurta ırkı tavuk cinsleri, yumurta ırkı tavuk, yumurta tavukçuluğu, En Çok Yumurtlayan Tavuk, en çok yumurtlayan tavuk, en fazla yumurtlayan tavuk, en çok yumurtlayan tavuk türü, en çok yumurtlayan tavuk hangisi,

12 yorum

    • Merhaba,

      Bir kaç ay sonra sitemizden de bu tipin satışı için çalışmalarımız başlayacaktır. Bu süreç içerisinde internet alış veriş sitelerinden araştırma yapabilirisiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*