Kuluçkalık Yumurta Nasıl Saklanır

Kuluçkalık yumurta nasıl saklanır

Kuluçkalık yumurta olarak seçtiğiniz yumurtalarınızı, saklarken sivri tarafı aşağıya gelecek şekilde, yarı dik, biraz sağa veya sola yaslanmış durumda bekletmek gerekmektedir. Bu yumurtaları günde bir iki defa yaslağınız yerin tersi konuma yaslayarak saklamanız faydalı olacaktır. Ayrıca yumurtanızı yıkamayın.

Kuluçkalık yumurta kaç derecede saklanır

Kuluçkalık yumurtalarınızı 14-15 derece civarlarını geçmeyen ortamlarda saklamaya özen gösterin. Yumurtalarınız serin, güneş almayan yerlerde bulundurmaya özen gösteriniz. Genelde köylerimizde yumurtaların güneş almayan bir yerde buğdayın içerisinde bekletmeyi tercih etmekteler.

Kuluçkalık yumurta kaç gün bekler

Kuluçkalık yumurtanızı belirttiğimiz şartlarda, 7 güne kadar bekletmeniz idealdir.  7 günden sonra çıkım veriminiz azalmaya başlayacaktır. Tavsiyemiz en kötü ihtimalle belirtilen şartlarda saklanılması durumunda 15 günü geçmemesi yönündedir.

Hangi Yumurtaları Kuluçkalık Olarak Seçmeliyiz

Yumurtasını aldığınız tavuğunuzun, sağlıklı, herhangi bir hastalığı olmayan, beslenmesi güzel olan tavuklar olmasına özen gösteriniz. Yumurtalar tavuğunuzun özelliğine göre çok küçük veya büyük olmamalıdır. Yumurtaya yeni başlamış tavuklarınızın 45 gün boyunca yumurtalarını seçmemeye özen gösteriniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*