Lohman Brown Özellikleri – Besleyici Tavsiyesi

lohman-brown

Lohman Brown ülkemizde ticari ve salma tavukçulukta en çok tercih edilen tavuk cinsleri arasındadır.  Yumurta amaçlı tavuk besleyicileri tavuklarının uzun süre yüksek verim ile yumurta yapmasını ve az yem tüketmesini hedefler . Lohman Brown’un çok tercih edilme sebebi de bundan dolayıdır.

Lohman Brown daha verimli bir tavuk cinsi elde edebilmek için, farklı ırktakı tavukların eşleşmesi ile ortaya çıkan hibrit bir cinstir. Yani sizin kümesinizde besleyeceğiniz Lohman Brown un yumurtasından çıkan civciv Lohman Brown cins olmayacaktır. Bu tavuklar gurk olmaya yatkın bir ırk değildir.

Yumurtları kahverengidir.  Lohman Brown un tercih sebeplerinden ikinci önemli etkende bu olmaktadır. Yumurta amaçlı tavuk besleyenler genelde beyaz yumurta elde etmek için Ligorin , kahverengi yumurta elde etmek içinde Lohman Brown cinsini tercih ederler.

Lohman Brown Özellikleri

Ağırlıkları

Tavukların ağırlığı 2 – 2,3 kg aralıklarında olmaktadır.

Yem Tüketimi :

Günlük 100 – 130 gr arası yem tüketir.

Yumurta Verimi :

Ticari amaçlı özel olarak bakıldıklarında yumurta verimi daha yüksek olur ve yıllık 260 – 320 arası bir verime ulaşabilirsiniz . Yumurta yemi , ışık vb. diğer etkenler kullanılmadığında bu sayılara ulaşmak biraz güç fakat bu durumda da 220 – 250 aralığında bir verim elde edebilirsiniz.

Tavsiye 

Yarka alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da , satıcılar genelde tavuktan elde edilebilecek en yüksek yumurta verimini yazarlar, sizin tavuklarınızın bu kadar yumurtlamadığını gördüğünüzde moraliniz bozulabilir. Tavuklarınızın yüksek düzeyde yumurta yapması için, tavuklarınıza iyi bakıp, sağlıklı kalmalarını sağlamanız çok önemlidir. Bir tavuktan yılda 320 tane yumurta alıcam diye düşünüp , gelir gider dengenizi buna göre ayarlarsanız maalesef hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz.

Lohman Brown alırken dikkatli olmanızı. Yarkalara gerekli aşıların düzgün ve düzenli bir şekilde yapıldığından emin olmanızı ve  mümkünse damızlıkların menşeini gösteren evrakları temin etmenizi tavsiye ederiz.

Yarkalarınızı aldıktan sonra da eğer aşıları yapıldı ise aşı tavsiye yazımda belirttiğim 3. Aşıyı 2-3 ayda bir düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederim.

52 yorum

 1. Merhabalar,
  Bu ırkın Antalya gibi, yazları 35 C üstü olan, çok nemli bir ortamda yumurta verimi nasıldır?
  Bir de Rhode island Red’in sıcak ve soğuk iklimlere dayanıklı olduğundan bahsediliyor.Antalya yazlarında yumurta alabilir miyiz acaba? Her iki ırkdan da 100 tavuk üzerinden gidersek kaç yumurta alabiliriz ?

  • Merhaba,

   Sıcak havalarda tavuklar aşırı su tüketimi yaptığı ve psikolojik olarak çok etkilendiği için yumurta verimleri çok aza iniyor. Ben bu duruma Antalya kadar sıcak olmayan İstanbulda şahit oluyorum. Antalya da daha fazla etkilenirler diye düşünüyorum. Fakat bu durumu bizzat tecrübe etmedim . Lohman ve Rır arasında hangisini tercih edersin derseniz, ben kesinlikle RIR tercih ederim.

   Bu konu hakkında okuduğum bir yazıdan sizin için fayda sağlayabilecek önerileri de belirteyim ;

   Sıcaklığın yüksek olduğu mevsimlerde tavuk sürülerinin sıcak stresine karşı korunması amacı ile alınabilecek önlemler şunlardır:
   (1)Kümesler iyi havalandırılmalıdır. Soğutma yastıkları yardımı ile kümes içerisine serin hava verilir. Gerekli ise büyük aspiratörler yardımı ile kümes içerisinde hava hareketleri hızlandırılmalıdır. (2) Hayvanların su gereksinimleri sıcak havalarda çok artacağından suluklar devamlı olarak su ile dolu bulundurulmalıdır. (3) Hayvanların günün sıcak saatlerinde serin su içmeleri yararlı olacaktır. Bu nedenle öğle saatlerinde su depolarına buz blokları atarak içme suyunun biraz serinletilmesi (18’c) sağlanabilir. (4) Sıcak mevsimlerde yem rasyonları, hayvanların ısı kayıplarının azalması ve istemli yem alımlarındaki düşüşler göz önünde bulundurularak düzenlenmiş olmalıdır. Sıcak mevsimlerde yemin vitaminler ve iz elementlerce bir miktar zenginleştirilmesi ve özellikle C vitamini bakımından desteklenmesi yararlı olacaktır. (5) Bazı koşullarda, kümes çatılarının beyaz renkli olması güneş ışınlarının yansıtılması bakımından faydalı olmaktadır. (6) Kümes hizmetlerinin sıcak saatlerde yapılmaması, yem dağıtımının günün serin saatlerinde yapılması yararlı bir uygulama olacaktır. (7) Sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde hayvanlar üzerine ince zerrecikler halinde zaman zaman az miktarlarda su püskürtülmesi yararlı olabilir.

 2. Merhabalar lohman tavok aldim 700 tane. Bana 16 haftalık dediler bende 6 hafta besledikten sonra yeni klavuz verdiler yalniz klavuzdan 2 hafta geçmesine rağmen hala gunde en fazla 80 yumurta verebiliyorlar. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  • Merhaba,

   Belirttiğiniz haftalara göre artık yumurta veriminin artmaya başlamış olması gerekiyor. Fakat yumurta verimi bir çok etkene bağlı. Yeterli ışık alması, kaliteli beslenme ( yumurta yemi ile verim artar ) , hasta olmaması gibi önemli kriterler var. Bunlara dikkat ederseniz veriminiz de mutlaka artış olacaktır. ve 700 adet tavuk yüksek bir sayı aşılarını mutlaka düzenli olarak yapmanızı ve aşı sayfasında belirtmediğim 4 lü aşıyıda 6 ayda bir yapmanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba,

   Kaç adet konusu sizin bütçenize ve yetiştireceğiniz alana bağlı bir durum. Temin etme konusunda da piyasada bir çok firma var. Tercih etmek gerçekten zor. Fakat kış ayında hastalık daha kolay kapıldığı için, bahar aylarında temin etmeniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz gibi kapsamlı olarak bu iş ile uğraşmadığım için net rakamlar veremeyeceğim. Fakat büyük bir yatırım yapacaksanız mutlaka profesyonel kişilerden destek almanızı tavsiye ederim. Aksi halde sizin için hüsran ile sonuçlanacak bir serüven olabilir.

   Arazi maaliyeti, yem , ısıtma, bakım, veteriner masrafları başlıca masrafınız olacak. Tavuklarınızın sağlıklı olması sizin için çok önemli olmalı. Ufak bir hastalıkta tüm kümes hasta olup, haftalarca, aylarca yumurta veriminde ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz.

   Ayrıca giderlerin yanı sıra, elde ettiğiniz yumurtayı satacağınız fiyat ve yerde çok önemli. Bulunduğunuz bölgede piyasa araştırması yapmanızı da mutlaka tavsiye ederim. İstanbuldaysanız danışmanlık için yardımcı olabilirim.

  • arkadaslar gezen tavuk isine basliycak arkadaslar hersey anlatildigi gibi degil oncelikle kucuk sayilarda besleyiniz hangi ırkın bolgenize uyumlu oldugunu belirleyin ben iki ırk besledim ataks ve lohman brown oncelikle ataks hastalik bakimindan dayanikli lohman brown hastalik konusunda dayaniksiz kucuk bir ust yolunumu enfeksiyonunda tavuklarinizi kaybede bilirsiniz yumurta olayina gelincede dengeyi yakalayamazsaniz yem parasini cikartamazsiniz en basit olarak hava sartlarinin surekli degismesi yem de marka degisikligi zor bir is yem ve su vermekle is bitmiyor bir hastalik komple kumesi kaybetmenize neden olabilir bu yuzden once kucuk sayilarda dogru irkla baslayin zamaninizi ve paranizi kaybetmeyin

  • Merhaba Hasan bey,

   Daha önce felç durumu ile karşılaşmadım. Şuan bu konuda size yardımcı olmayacağım maalesef 🙁 Bölgenizdeki veterinerlerden destek almanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba Ayhan bey,

   Maalesef anlamak pek mümkün değil. Bu sebeple güvenilir satıcıları araştırmanızı tavsiye ederim. Çevrenizden olumlu referans aldığınız satıcılar sizin için iyi bir tercih olabilir. Ve yeni aldığınız tavukları bir müddet mümkünse var olan tavuklarınızdan ayrı bir yerde bakmanızı tavsiye ederim.

 3. İyi günler ben 25 gün önce lohman tavuk aldım 300 tane geçen hafta klavuz vermeye başladı. Bu hafta ise günlük 16 tane yumurta alıyorum. Benim merak ettiğim bunlara vitamin takviyesini ne zaman yapmam lazım! Birde hangi vitaminleri vermeliyim. Akşam saat 5 gibi kapılarını kapatıyorum gece 11 de uyandırıyorum bu doğrumudur? İlk yumurtaları sabah saat 07:45 de alıyorum. İçlerine kireç sepsem olurmu? Şimdiden teşekkür ederim 😊.

  • Merhaba,

   Geç cevabım için kusura bakmayın. Vitamin takviyesini haftada bir veya iki defa verebilirsiniz. Bu konudaki detaylı bilgi için vitamin kullanımı ile ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

   Tavukların bulunduğunuz coğrafi konumdaki uyku düzenine müdahale edip daha fazla yumurtlatmaya çalışmak genelde ticari kuruluşların yaptığı bir işlem. Araştırmalarda bir çok farklı saat aralıklarında denemeler yapılmış fakat mutlaka şu saatte olması gerekli diye bir durum yok. Tavsiyem eğer uyandırmayı düşünüyorsanız sabaha karşı güneş doğmadan önce yapmanız yönündedir.

   Tavuklar kümeste iken, kireç atmanızı tavsiye etmem. Tavukların gözlerine kaçabiliyor.

 4. Ataks tavuk ile Yumurta işine girmek istiyorum çadır hakkında düşünceleriniz ne yardımcı olurmusunuz birde yumurta numara basılıyomuş yeni kanuna göre bu işler nasıl oluyor teşekkurler

 5. Selam admin ben adiyamqn gergerde yasiyorum tavuk besliyorum ama ticari amacli yapmiyorum bu isi cok seviyorum tavuklari benin iki gurk umun civcivlerine daha 10 gunlikler hem antiyobitik hem vitamin veriyorum ama yinede kanaylari yere dusuyor.ne yapmaliyim bide ufak capli atak lorin saso etlik plehmut susek istanbul tavugu ve koy tavuklarini beraber ayni kumeste besliyorum sikinti olurmu bide yumurta yemi vermiyorum bugday veriuorum bide zaten sabah 6 dan aksam 6 ya kadar disarda geziyorlar kac gunde bi vitamin vermeliyim

 6. Merhaba
  Benim 4 bin aded lohman brawn var. 5 ay oldu yumurtliyu. Ama normal de 105 koli aliyurdum ama şuan 90 koli ye duşmuş. Sıkıntı nerede olabilir?
  Ve lohman brawn kaç hafta yumurtliyu?

  • Merhaba,

   Yüksek sayıda tavuk sayısına sahipsiniz, bu düzeyde bir yatırımcı olarak mutlaka bir veteriner ile anlaşıp, düzenli olarak tavuklarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Yumurta sayısının düşüşü bir çok etkene bağlıdır. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklar yumurta sayısını etkileyen önemli etkenlerden birisidir.

  • Selamunaleykum kardeş ben vanda bu işe girmek istiyorum.bin tane ile başlamak istiyorum tavsiyen varmı ne yapmalıyım nasıl ırk seçmen lazım.bin taneden 700 800 yumurta alabilirmiyim. Bana ulasirmisiniz

  • Merhaba,

   Kümesin dizaynı sayı için önemli ortalama 200 tavuk bakabilirsiniz diye düşünüyorum. Alanda sayı arttıkça temizlik ve bakım daha zor bir hal alacaktır. Bu sebeple temizlik konusuna çok dikkat etmenizi tavsiye ederim.

  • Merhaba,

   İki cinste iyi verim alınan cinslerden.Fakat ikisinin arasında seçim yapmak gerekirse ben ataks alırdım. Bölgede güvenilir bir satıcı bulursanız Lohman da alınabilir.

   Fakat Mersin bölgesi yazın çok sıcak olan bir bölge. Eğer gerekli önlemleri almazsanız verim konusunda düşüş olması muhtemeldir.

 7. Merhabalar 80 m² civarı kapalı(beton) kümeste yaklaşık 500 kadar yumurta için kümes tavukçuluğu yapmayı düşünüyorum. Sıcaklık yazın 40 ın üzerine çıkarken kışın -5 i geçmemektedir. Bana hangi türü önerebilirsiniz ? Başka önerileriniz varsa kesinlikle dinlemek isterim. İyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Yazın belirttiğiniz 40 derece üzeri sıcaklıklar yüksek değerler. Kümesin havalandırma sisteminin mutlaka çok iyi olması gerekir. Kümes içi sıcaklığın ayarlanması gerekir. Aksi takdirde çok verim alacağınızı sanmıyorum.

   Beyaz yumurta için ligorin, kahve tonları için ataks veya lohman brown tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede benzer işi yapan kişiler varsa onlarında tecrübelerini dinlemenizi tavsiye ederim.

 8. Merhaba 100 adet lohman aldım %90 verim alacağım belirtildi. Günde 17-21 arası yumurta alıyorum.4 günde 10 tavuk öldü normalmi ?Yumurta toplamak için girdiğim kümesten malesef ölü tavuk topluyorum 😔

  • Merhaba

   Ölüm durumları maalesef pek normal bir durum değil. Hastalık durumunda durumun tüm kümese yayılması ve müdahale edilmez ise kayıpların olması kaçınılmaz.

   Hastalık durumunda yumurta veriminde de fark edilir bir azalma olacaktır.

 9. merhabalar admin bende lohman 100 adet tavuk alarak bu işe başlamak istiyorum bende köyde doğdum büyüdüm fakat bu tarz cinslerin hastalık vs durumları riskleri var her işte olduğu gibi ilk etapta 100 adet yumurta veriminde almış olsam ortalama kaç yumurta alabilirim ayrıca kış mevsiminde dayanıklıkları nasıldır genel olarak bir bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*