Lohman Brown Özellikleri – Besleyici Tavsiyesi

Lohman Brown ülkemizde ticari ve salma tavukçulukta en çok tercih edilen tavuk cinsleri arasındadır.  Yumurta amaçlı tavuk besleyicileri tavuklarının uzun süre yüksek verim ile yumurta yapmasını ve az yem tüketmesini hedefler . Lohman Brown’un çok tercih edilme sebebi de bundan dolayıdır.

Lohman Brown daha verimli bir tavuk cinsi elde edebilmek için, farklı ırktakı tavukların eşleşmesi ile ortaya çıkan hibrit bir cinstir. Yani sizin kümesinizde besleyeceğiniz Lohman Brown un yumurtasından çıkan civciv Lohman Brown cins olmayacaktır. Bu tavuklar gurk olmaya yatkın bir ırk değildir.

Yumurtları kahverengidir.  Lohman Brown un tercih sebeplerinden ikinci önemli etkende bu olmaktadır. Yumurta amaçlı tavuk besleyenler genelde beyaz yumurta elde etmek için Ligorin , kahverengi yumurta elde etmek içinde Lohman Brown cinsini tercih ederler.

Lohman Brown Özellikleri

Ağırlıkları

Tavukların ağırlığı 2 – 2,3 kg aralıklarında olmaktadır.

Yem Tüketimi :

Günlük 100 – 130 gr arası yem tüketir.

Yumurta Verimi :

Ticari amaçlı özel olarak bakıldıklarında yumurta verimi daha yüksek olur ve yıllık 260 – 320 arası bir verime ulaşabilirsiniz . Yumurta yemi , ışık vb. diğer etkenler kullanılmadığında bu sayılara ulaşmak biraz güç fakat bu durumda da 220 – 250 aralığında bir verim elde edebilirsiniz.

Tavsiye 

Yarka alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da , satıcılar genelde tavuktan elde edilebilecek en yüksek yumurta verimini yazarlar, sizin tavuklarınızın bu kadar yumurtlamadığını gördüğünüzde moraliniz bozulabilir. Tavuklarınızın yüksek düzeyde yumurta yapması için, tavuklarınıza iyi bakıp, sağlıklı kalmalarını sağlamanız çok önemlidir. Bir tavuktan yılda 320 tane yumurta alıcam diye düşünüp , gelir gider dengenizi buna göre ayarlarsanız maalesef hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz.

Lohman Brown alırken dikkatli olmanızı. Yarkalara gerekli aşıların düzgün ve düzenli bir şekilde yapıldığından emin olmanızı ve  mümkünse damızlıkların menşeini gösteren evrakları temin etmenizi tavsiye ederiz.

Yarkalarınızı aldıktan sonra da eğer aşıları yapıldı ise aşı tavsiye yazımda belirttiğim 3. Aşıyı 2-3 ayda bir düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederim.

14 yorum

 1. Merhabalar,
  Bu ırkın Antalya gibi, yazları 35 C üstü olan, çok nemli bir ortamda yumurta verimi nasıldır?
  Bir de Rhode island Red’in sıcak ve soğuk iklimlere dayanıklı olduğundan bahsediliyor.Antalya yazlarında yumurta alabilir miyiz acaba? Her iki ırkdan da 100 tavuk üzerinden gidersek kaç yumurta alabiliriz ?

  • Merhaba,

   Sıcak havalarda tavuklar aşırı su tüketimi yaptığı ve psikolojik olarak çok etkilendiği için yumurta verimleri çok aza iniyor. Ben bu duruma Antalya kadar sıcak olmayan İstanbulda şahit oluyorum. Antalya da daha fazla etkilenirler diye düşünüyorum. Fakat bu durumu bizzat tecrübe etmedim . Lohman ve Rır arasında hangisini tercih edersin derseniz, ben kesinlikle RIR tercih ederim.

   Bu konu hakkında okuduğum bir yazıdan sizin için fayda sağlayabilecek önerileri de belirteyim ;

   Sıcaklığın yüksek olduğu mevsimlerde tavuk sürülerinin sıcak stresine karşı korunması amacı ile alınabilecek önlemler şunlardır:
   (1)Kümesler iyi havalandırılmalıdır. Soğutma yastıkları yardımı ile kümes içerisine serin hava verilir. Gerekli ise büyük aspiratörler yardımı ile kümes içerisinde hava hareketleri hızlandırılmalıdır. (2) Hayvanların su gereksinimleri sıcak havalarda çok artacağından suluklar devamlı olarak su ile dolu bulundurulmalıdır. (3) Hayvanların günün sıcak saatlerinde serin su içmeleri yararlı olacaktır. Bu nedenle öğle saatlerinde su depolarına buz blokları atarak içme suyunun biraz serinletilmesi (18’c) sağlanabilir. (4) Sıcak mevsimlerde yem rasyonları, hayvanların ısı kayıplarının azalması ve istemli yem alımlarındaki düşüşler göz önünde bulundurularak düzenlenmiş olmalıdır. Sıcak mevsimlerde yemin vitaminler ve iz elementlerce bir miktar zenginleştirilmesi ve özellikle C vitamini bakımından desteklenmesi yararlı olacaktır. (5) Bazı koşullarda, kümes çatılarının beyaz renkli olması güneş ışınlarının yansıtılması bakımından faydalı olmaktadır. (6) Kümes hizmetlerinin sıcak saatlerde yapılmaması, yem dağıtımının günün serin saatlerinde yapılması yararlı bir uygulama olacaktır. (7) Sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde hayvanlar üzerine ince zerrecikler halinde zaman zaman az miktarlarda su püskürtülmesi yararlı olabilir.

 2. Merhabalar lohman tavok aldim 700 tane. Bana 16 haftalık dediler bende 6 hafta besledikten sonra yeni klavuz verdiler yalniz klavuzdan 2 hafta geçmesine rağmen hala gunde en fazla 80 yumurta verebiliyorlar. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  • Merhaba,

   Belirttiğiniz haftalara göre artık yumurta veriminin artmaya başlamış olması gerekiyor. Fakat yumurta verimi bir çok etkene bağlı. Yeterli ışık alması, kaliteli beslenme ( yumurta yemi ile verim artar ) , hasta olmaması gibi önemli kriterler var. Bunlara dikkat ederseniz veriminiz de mutlaka artış olacaktır. ve 700 adet tavuk yüksek bir sayı aşılarını mutlaka düzenli olarak yapmanızı ve aşı sayfasında belirtmediğim 4 lü aşıyıda 6 ayda bir yapmanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba,

   Kaç adet konusu sizin bütçenize ve yetiştireceğiniz alana bağlı bir durum. Temin etme konusunda da piyasada bir çok firma var. Tercih etmek gerçekten zor. Fakat kış ayında hastalık daha kolay kapıldığı için, bahar aylarında temin etmeniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz gibi kapsamlı olarak bu iş ile uğraşmadığım için net rakamlar veremeyeceğim. Fakat büyük bir yatırım yapacaksanız mutlaka profesyonel kişilerden destek almanızı tavsiye ederim. Aksi halde sizin için hüsran ile sonuçlanacak bir serüven olabilir.

   Arazi maaliyeti, yem , ısıtma, bakım, veteriner masrafları başlıca masrafınız olacak. Tavuklarınızın sağlıklı olması sizin için çok önemli olmalı. Ufak bir hastalıkta tüm kümes hasta olup, haftalarca, aylarca yumurta veriminde ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz.

   Ayrıca giderlerin yanı sıra, elde ettiğiniz yumurtayı satacağınız fiyat ve yerde çok önemli. Bulunduğunuz bölgede piyasa araştırması yapmanızı da mutlaka tavsiye ederim. İstanbuldaysanız danışmanlık için yardımcı olabilirim.

  • arkadaslar gezen tavuk isine basliycak arkadaslar hersey anlatildigi gibi degil oncelikle kucuk sayilarda besleyiniz hangi ırkın bolgenize uyumlu oldugunu belirleyin ben iki ırk besledim ataks ve lohman brown oncelikle ataks hastalik bakimindan dayanikli lohman brown hastalik konusunda dayaniksiz kucuk bir ust yolunumu enfeksiyonunda tavuklarinizi kaybede bilirsiniz yumurta olayina gelincede dengeyi yakalayamazsaniz yem parasini cikartamazsiniz en basit olarak hava sartlarinin surekli degismesi yem de marka degisikligi zor bir is yem ve su vermekle is bitmiyor bir hastalik komple kumesi kaybetmenize neden olabilir bu yuzden once kucuk sayilarda dogru irkla baslayin zamaninizi ve paranizi kaybetmeyin

  • Merhaba Hasan bey,

   Daha önce felç durumu ile karşılaşmadım. Şuan bu konuda size yardımcı olmayacağım maalesef 🙁 Bölgenizdeki veterinerlerden destek almanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*