Rhode island Red ( RIR)

rhode island red horoz
rhode island red horoz

Rhode island Red diğer bir adıyla da RIR cinsi tavuklar en çok sevdiğim, beğendiğim ırkların başında yer almaktadır. Tavuk bakıcıları besledikleri tavukların dayanıklı, uyumlu, hızlı gelişen, hem et hem de yumurta verimi yüksek ve genelde de kahverengi yumurta yapan bir tavuk olmasını ister. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Rhode island Red Tavuğu bu özellikleri taşıyan saf kan ırkların en başında geliyor. Bu sebeple en sevdiğimiz ırkların en tepesine Rhode island Red cinsini koyuyoruz.

Rhode island red özellikleri

Ufak bir malumat sonrasında Rhode island Red tavuk ve horoz hakkında birkaç bilgi sunalım.

Bu cinsin kırmızı ve beyaz iki farklı renk çeşidi bulunmaktadır. Fakat kırmızı renkli olanları daha meşhurdur.

Rhode island red Yumurta Verimi

Rhode island Red tavuk yılda ortalama 260 civarında kahverengi yumurta yaparlar. Yumurtaları ortalama 65-70 gram aralıklarında olur.

Rhode island Red Horozu 3,9 kg, tavuğu ise 3,5 kg civarında olmaktadır.  Bu özelliği sebebiyle yumurta verimini kaybeden tavuklarınızı eti sebebiyle de değerlendirebilirsiniz.

Rhode island Red cinsinin dikkat çekici özelliklerinden biriside, hibrit tavuk cinsi ortaya çıkarmada Rhode island Red Horuzunu genelde baş aktör olarak görürsünüz. Bu sebeple kümesinizde horoz olarak da bu cinsi barındırmanın akılcı olacağını düşünüyoruz.

rir-tavuk

Anahtar kelimeler: rhode island red , rhode island red tavuk , rhode island red horoz , rhode island red horozu , rhode island red yumurta verimi , rhode island red tavuk cinsleri , rır horoz, rır tavuk , rır cinsi

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*