Tavuk Aşı Takvimi ve Fiyatları

Tavuklarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için bir çok etken vardır. Bu etkenlerden önemli bir paya sahip olanlarda aşılardır. Aşı konusunda toplumumuzda  maalesef çok fazla özen ve bilgi eksikliği mevcut.  Tabi ki ticari işletmeleri bu kapsamın dışında tutuyoruz. Yazımızı hazırlamamızın sebebi, küçük ve orta çaplı tavuk besleyicilerine yöneliktir.

Uygulayacağımız aşılar tavukların suyuna katılan canlı aşı veya iğne ile yapılan inaktif aşılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Görüştüğümüz teknisyen ve veterinerler bölgeden bölgeye farklı aşıların kullanılabileceği fakat küçük ve orta çaplı besleyicilerin aşağıda belirteceğim aşıları kullanmasının yeterli olacağı görüşündeler.

Uygulayacağımız Basite indirgenmiş aşı takvimi :

GünAşı İsmiEtki AlanıAçıklamaFiyatı
10BIO-VAC CLONENewcastleSularına uygulanır.Genelde 4-8 günlük civcivlere uygulanması gerektiği yazar fakat görüştüğüm bir veteriner 10 günlükken yapılması gerektiğini tavsiye etti. Bu aşı Newcastle için etkili olan civcivlere uygun hafif bir aşıdır.20 TL
21İba_vacGumboroSularına uygulanır.Bu aşıyı 14 ve 21. günlerde iki defa uygulayabilirsiniz fakat ben bir defa tercih ediyorum. 30 TL
31Bio_vac_ndv_6-10_h120Newcastle ve Enfeksiyöz Bronşitisİlk aşıdan 3 hafta sonra sularına uygulanır. Etkili ve önemli bir aşıdır. 2-3 ayda bir tekrar edilir. 30 TL

AŞILARI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM ?

Bu aşıları veterinerden temin edebilirsiniz.  Sizin bölgenizde hangi veterinerde bulunduğunu Güneşli aşı websitesinden öğrenebilirsiniz.

AŞI NASIL YAPILIR ? 

Aşının nasıl yapılacağı konusunda bilgisi olmayanlar, sitemizdeki bilgiler bölümünden faydalanabilirler.

34 yorum

 1. merhaba tavuk ve civcivlerin yaz ve kız akşam tüneklerin yerleri nasıl olmalıdır?yer sıcaksa veya kapalı için tünedikleri yer nemli ise bir pencere açık olabilir mi.nemin zararı var mıdır?fazla nem solunum yolu hastalığına neden olabilir mi teşekkür ederim…

  • Merhaba,

   Sağlıklı bir kümes için havalandırmanın iyi yapılması gerekir. Fakat bu havalandırmayı doğal yollardan yaparken tavuklarınızın yoğun hava akışına maruz kalmamasına özen gösterin.( Karşılıklı cam açılması, yoğun rüzgar gelen yerlerin açık bırakılması vb. uygulamalar yapılmamalıdır. ) Aksi halde tavuklarınızın hastalıklara yakalanması daha kolay olacaktır.

   Kendi kümesimde pencere camını yukarıdan aşağıya doğru açılır şekilde olmasını tercih ediyorum. Bulunduğum bölge aşırı sıcak nemli bir bölge olmadığı için nem konusunda bir sorun yaşamıyoruz.

   Ayrıca kümesinizin sıcaklığını 15 derece altına düşürmemeye özen gösterin, 18-20 civarı dereceler kümes için ideal ısı dereceleridir. Fazla nem kümes için önerilen bir durum değildir. Fakat solunum yolu hastalığına sebep olur mu o konuda bilgim yok.

 2. Selam
  sadice veba degilde Ikili asiyi 10. gunde civcivlere ( farkli gun;lerde dogan civcivler de varR ornegin hic asi yapilmamis 30 gunluk ) ve yumurta tavuklarina uygalasam uygun olur mu ne onerirsiniz? diger bir sorum ise gumboro asisinida nd yontemiyle uyguluyoruz?

  • Merhaba,

   10. günde ikili aşı yapanlarda var fakat civcivlerin en az etkilenmesi için en hafif doz olan clone tavsiye etti veteriner. İkili aşının clone’a göre daha ağır olduğunu iletmişti. Onun bilgisini referans alarak ben ilk aşılamayı clone ile yapıyorum.
   Gumboro aşısı ise benim belirttiğim markada sularına katılarak yapılıyor.

  • Merhaba,

   Ölüm sebebi bir çok şey olabilir. Tam teşhis yapmak için detaylı inceleme, gözlem gerekir. Ama tavuklarınızın daha sağlıklı olması için neler yapacağınız ile ilgili tavsiye ettim aşıları tavuklarınız sağlıklı iken uygulamanızı, vitamin tavsiye sayfamızı okumanızı ve crd hastalığı sayfamızı ve oradaki yorumlara cevaplarımı okumanızı tavsiye ederim. Ardından tavuk sağlığı hakkında işinize yarıyacak bir çok bilgiye sahip olacaksınız inşallah.

 3. Merhaba tavuklarımda burun akıntısı hırıldama ve öksürük belirtileri var.Yumutlayan tavuklarımın verimi düştü ama hasta gibi değiller.Tavuklar arka bahçemde salma olarak bakıyorum kümesleri düzenli temizleyip kireçliyorum.Havalardan olabilir mi yada bu belirtilerin sebebi nedir?Bilgi verebilir misiniz.

  • Merhaba,

   Olvac 4lü karma aşı kullanım kılavuzunda bu aşı vurulmadan önce newcastle ve enfeksiyöz bronşitis’e karşı aşılanmış olması gerektiği belirtiliyor. Bu aşıları tamamladıktan sonra 4 lü karma aşıyı yaparsanız korizaya karşıda önlem almış olursunuz. ve tavuk sayınız fazla ise yapmanızı tavsiye ederim. Bunun haricinde hastalık olmaması durumunda ek bir ilaç kullanmanıza gerek yok.

 4. Selamlar.

  1,5 aylık civcivlerim var. Satın aldığım kişi herhangi bir aşı yapmamış. Bu aşamadan itibaren hangi aşıları yapmam uygun olur acaba. Aşılama takvimini geçirenler için bir öneri var mıdır?

  • Merhaba Bekir bey,

   Aşı listemizdeki birinci ardından 2-3 ay sonra 3. sıradaki aşıyı yapmanızı tavsiye ederim. Ardından üç ay aralıklarla üçüncü aşıyı yapmanızı tavsiye ederim. Aşıların maliyeti düşük ve suya karıştırılarak kolayca uygulandığı için düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba,

   İlk hangi aşının yapıldığını bilmek lazım. İlk aşı sadece Newcastle aşısı ise ilk aşıdan 3 hafta sonra yapılması tavsiye ediliyor. Eğer Newcastle ve Enfeksiyöz Bronşitis yapıldı ise 2-3 ayda bir tekrar edilmesi tavsiye ediliyor.

 5. Selamunaleykum benim tavuğum gulk yatıyor 19. Günde bugün bktım ki tavuk çicek hastakigina yakalanmis tavugu ve cikacak olan civcivleri nasil kurtarabilirim yardimci olursaniz sevinirim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*