Tavuklarda Crd Hastalığı ve Tedavisi

Gözünüz gibi baktığınız tavuklarınız bir gün kümesinize girdiğiniz de, hapşırma, hırıltı, gözlerde şişlik, göz ve burunda akıntı, durgunluk gibi  hastalık belirtilerini görebilirsiniz. Genel olarak bu belirtileri gösteren tavuk hastalığının ismi crd yani solunum sistemi hastalığıdır.

Bu hastalık kümesinizdeki bir kaç hayvana bulaştığında, kümesteki diğer tavuklarınıza da bulaşma ihtimali yüksektir. Crd hastalığı solunum yoluyla diğer tavuklara da bulaşabilen bir hastalık türüdür. Büyük tavuklara göre, genç tavuklar bu hastalıktan daha fazla etkilenirler ve gerekli önlemlerin alınmadığı durumlar da maalesef bir çok tavuğunuzu bu hastalıktan dolayı kaybedebilirsiniz.  Bu yazımız da hangi önemleri alarak, bu hastalığa yakalanmış hayvanların ölüm sayısını azaltmayı ve bu hastalığa yakalanmaması için hangi tedbirleri almanızı inceleyeceğiz.

Crd ( Solunum Sistemi Hastalığı ) Hastalığı İlaçları  

Crd hastalığı tedavisinde, antibiyotik içerikli ilaçlar kullanılmaktadır. Antibiyotikler yem ve suyuna karıştırılarak veya enjektörle tavuklara vurularak kullanılmaktadır.  Piyasa da  bu hastalık için bir çok etkili ilaç bulunmaktadır . Bu ilaçlardan hayvanlar için üretilmiş olan ilaçları kullanmanızı ve mümkünse bir veterinere de danışmanızı tavsiye ederiz.

Bu hastalıkla karşılaşılması durumunda bizim daha önce kullanıp tecrübe ettiğimiz ve faydasını gördüğümüz ilaçlar şunlardır :

Teknopen Strep : Enjektörle hayvanlara verilir. Tavuğun but kısmından 0,5 ml kadar az bir oranda verilir.

Tavilin Oral Çözelti : Tavukların suyuna katılarak kullanılır. 100 kg canlı hayvan ağırlığı için 5,5 gram suya katılması tavsiye edelir. 3-5 gün aralığında bu ilacı tavuklarınıza verin ve ilacı kestikten sonra 5 gün boyunca yumurtaları yemeyin, satmayın.

Bu iki ilacı veteriner ilaçları satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Genta : Genta göz damlası insan sağlığında da kullanılan bir ilaç olduğundan eczanelerden temin edebilirsiniz. Gözü kapanan , ağan, şişen v.b göz rahatsızlığı da olan hayvanlara münkünse sabah ve akşam bir damla damlatılır. 3-4 gün süreyle bu tedaviye devam edilir.

Bu yazdığımız ilaçlar daha önce bu hastalıkla karşılaşıp, veterinerlere danışarak kullandığımız ( genta hariç ) ve olumlu sonuçlar aldığımız ilaçlardır.

Daha önce belirttiğim gibi piyasada bu hastalık için bir çok farklı ilaç bulunmaktadır. Sizlerde vetirenere danışarak farklı ilaçlarda kullanıp tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Crd Hastalığına Yakalanmamak İçin Alınabilecek Tedbirler : 

Kümesinizi belirli aralıklarala temizleyin,

Hayvanlarınızın doğal olarak beslenmesine, güneş görmesine özen gösterin,

Kümesinizde tavuklarınızın üşümesini sağlayacak hava akımlarının oluşmasına engel olun,

Yeni bir tavuğu kümesinize katmadan önce çok dikkatli olun, bir tavuktan bile tüm kümesinize hastalık bulaştırabilirsiniz.

 

 

 

 

21 yorum

 1. Benim iki aylik piliclerde

  hiriltili hapsurma var onun haricinde burunda akinti falan baska bisey yok tedavisi mumkunmudur bunun hayvanlari gecen hafta asiladim yoksa hepsi olucekmidir eski haline geri donme ihtimali varmi gorunumu kilolari ve istahlarinda bi sorun yok kumesleri ter temiz

  • Merhaba Barış bey,

   Öncelikle geçmiş olsun, inşallah tüm piliçleriniz sağlığına kavuşur.

   Crd hastalığından genç hayvanlar daha fazla etkileniyor ve aşıları da yoksa ölüm oranları artabiliyor maalesef.

   Ciddi bir hastalıkları yoksa hepsinin öleceklerini sanmıyorum fakat içlerinden kayıplarınız olabilir. Bu duruma tedbir almak için, hasta hayvanları sağlıklı olanlardan ayırıp, ilaç tedavisine başlamanız faydalı olacaktır.

   Bulunduğunuz bölgedeki veterinerlerden de ilaç kullanmadan önce fikir alışverişinde bulunmanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba Muhammet bey,

   Öncelikle geçmiş olsun, tavuklarınız CRD hastalığına yakalanmış gibi gözüküyor. Crd de bir kaç tür hastalık çeşidi bulunmaktadır. sizin tavuklarınızın CORYZA çeşidine yakalanma ihtimali yüksek gibi gözüküyor.

   Öncelikle veterinerden tavilin yada benzeri bir antibiyotik ile 3-5 gün aralığında antibiyotik tedavisi yapmanızı, ardından multi vitamin vermenizi ve bir müddet sonra tavuklarınızın sağlıklı olduğunu düşündükten sonra, BIO-VAC LS-H120 tarzında ikili aşı yapmanızı tavsiye ederim.

    Fakat aşıyı kesinlikle hayvanlar hasta iken yapmayın, durum daha kötüye gidebilir.

   İlaçlarınızı alacağınız veterinere de bu durumu danışıp tavsiye almanızı tavsiye ederim. İnşallah kısa sürede tavuklarınız sağlığına kavuşur.

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun, tavuğunuz crd hastalığının türlerinden korizoya yakalanmış gibi anlaşılıyor. Bu durumda genelde antibiyotik tedavisi ve antibiyotik içerikli göz damlaları kullanılıyor. Bulunduğunuz bölgedeki veterinerede durumu anlatarak uygun içerikli ilacı alabilirsiniz.

  • Vedat bey ,

   Hasta tavuklarınızı öncelikle diğer sağlıklı tavuklarınızın yanından ayırın, ardından antibiyotik tedavisine başlamanız uygun olacaktır. Çevrenizdeki veterinerlerden antibiyotik ilacı temin edebilirsiniz. Benzer durumlarda biz 3-5 gün tavilin marka ürün ile iyi sonuçlar elde ettik. Geçmiş olsun.

 2. Merhaba

  Horozum bir iki gündür hırıltılı nefes almakta ve nefes alırken zorlanıyor. Ağzını açarak nefes alıp veriyor. Ayrıca bağrında şişlik var gibi. Bir kaç veterinere götürdük ama kesin çözüm olmadı. Alanımız dışında dediler. Hangi ilacı önerirsiniz ya da ne yapmamız gerekir. Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Öncelikle mümkünse bu horozunuzu diğer tavuklarınızdan ayırmanızı tavsiye ederim. Bu tip rahatsızlıklarda uygulanan tedavi yöntemi antibiyotik tedavisi olmaktadır. Yazıda belirttiğim Tavilin Oral Çözelti’yi 5 gün süre ile tüm kanatlılarınıza veriniz. 5 gün sonra muhtemelen düzelme olacaktır.

   Ayrıca kümesinizde hava akışını kontrol edip, kanatlılarınızın üşümediğinden emin olun. Bu tedevavinin ardından bu ve benzeri hastalıklara daha az yakalanmak için kullanmanız gereken aşılar ile ilgili ilerleyen günlerde sitemizden paylaşım yapacağım. Geçmiş olsun.

  • Merhaba,

   Geçmiş olsun 🙁 Tavuklarınıza daha önce düzenli olarak aşı yaptınız mı ? Şu aşamada bulunduğu ortamı temizleyip, veterinerden antibiyotik alıp tedaviye başlayabilirsiniz. Umarım az sayıda kayıp verirsiniz. Tavuklarınız sağlığına kavuştuktan sonra aşılama yapmanızı tavsiye ederim. İlk fırsatta tavsiye ettiğim aşıları farklı bir konu olarak yazacağım.

  • Merhaba,

   Daha önce bizim başımıza tavuğun gözünün kapanması şeklinde bir durum gelmişti. Bu durumda tavuğun gözünü açıp genta göz damlasını kullanmak faydalı oluyor.

 3. merhaba hocam küpeşte bı tavugum rahatsızdı öldü şimdi bırbaskası hasta gozlerı yarı kapalı sürekli halsiz yatıyor bısey yemiyor ve sesı hırıltılı çıkıyor crd mıdır nasıl çözüm bulurum

  • Merhaba,

   Yazdığınız belirtiler CRD belirtileri arasında fakat tabi bu kadar bilgi ile kesin teşhis koymak tabi ki mümkün değil. Sağlıklı tavuklarınızı hasta tavuklar ile ayırın ve antibiyotik tedavisine başlamanızı ve tavuklarınıza düzenli aşı yapmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*