Tavuklarda Crd Hastalığı ve Tedavisi

Barnevelder-Tavuk-chickens 23
barnevelder

Gözünüz gibi baktığınız tavuklarınız bir gün kümesinize girdiğiniz de, hapşırma, hırıltı, gözlerde şişlik, göz ve burunda akıntı, durgunluk gibi  hastalık belirtilerini görebilirsiniz. Genel olarak bu belirtileri gösteren tavuk hastalığının ismi crd yani solunum sistemi hastalığıdır.

Bu hastalık kümesinizdeki bir kaç hayvana bulaştığında, kümesteki diğer tavuklarınıza da bulaşma ihtimali yüksektir. Crd hastalığı solunum yoluyla diğer tavuklara da bulaşabilen bir hastalık türüdür. Büyük tavuklara göre, genç tavuklar bu hastalıktan daha fazla etkilenirler ve gerekli önlemlerin alınmadığı durumlar da maalesef bir çok tavuğunuzu bu hastalıktan dolayı kaybedebilirsiniz.  Bu yazımız da hangi önemleri alarak, bu hastalığa yakalanmış hayvanların ölüm sayısını azaltmayı ve bu hastalığa yakalanmaması için hangi tedbirleri almanızı inceleyeceğiz.

Crd ( Solunum Sistemi Hastalığı ) Hastalığı İlaçları  

Crd hastalığı tedavisinde, antibiyotik içerikli ilaçlar kullanılmaktadır. Antibiyotikler yem ve suyuna karıştırılarak veya enjektörle tavuklara vurularak kullanılmaktadır.  Piyasa da  bu hastalık için bir çok etkili ilaç bulunmaktadır . Bu ilaçlardan hayvanlar için üretilmiş olan ilaçları kullanmanızı ve mümkünse bir veterinere de danışmanızı tavsiye ederiz.

Bu hastalıkla karşılaşılması durumunda bizim daha önce kullanıp tecrübe ettiğimiz ve faydasını gördüğümüz ilaçlar şunlardır :

Teknopen Strep : Enjektörle hayvanlara verilir. Tavuğun but kısmından 0,5 ml kadar az bir oranda verilir.

Tavilin Oral Çözelti : Tavukların suyuna katılarak kullanılır. 100 kg canlı hayvan ağırlığı için 5,5 gram suya katılması tavsiye edelir. 3-5 gün aralığında bu ilacı tavuklarınıza verin ve ilacı kestikten sonra 5 gün boyunca yumurtaları yemeyin, satmayın. Eğer tavuğunuz koriza hastalığı belirtileri gösteriyorsa , Tavilin harici korizada daha etkili olan antibiyotikleri tercih edebilirsiniz. Erovil, Eritrotek vb.

Bu iki ilacı veteriner ilaçları satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Bovaclox dc krem : Koriza için danıştığım bir veteriner bu kremin koriza durumundaki, göz şişliği olan tavuklara çok iyi geldiğini belirtti. Ben daha önce kullanmadım, kullanıp sonuç alan takipçilerimiz de yorum olarak yazarsa sevinirim.

Genta : Genta göz damlası insan sağlığında da kullanılan bir ilaç olduğundan eczanelerden temin edebilirsiniz. Gözü kapanan , ağan, şişen v.b göz rahatsızlığı da olan hayvanlara münkünse sabah ve akşam bir damla damlatılır. 3-4 gün süreyle bu tedaviye devam edilir.

Bu yazdığımız ilaçlar daha önce bu hastalıkla karşılaşıp, veterinerlere danışarak kullandığımız ( genta hariç ) ve olumlu sonuçlar aldığımız ilaçlardır.

Daha önce belirttiğim gibi piyasada bu hastalık için bir çok farklı ilaç bulunmaktadır. Sizlerde vetirenere danışarak farklı ilaçlarda kullanıp tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Crd Hastalığına Yakalanmamak İçin Alınabilecek Tedbirler : 

Kümesinizi belirli aralıklarala temizleyin,

Hayvanlarınızın doğal olarak beslenmesine, güneş görmesine özen gösterin,

Kümesinizde tavuklarınızın üşümesini sağlayacak hava akımlarının oluşmasına engel olun,

Yeni bir tavuğu kümesinize katmadan önce çok dikkatli olun, bir tavuktan bile tüm kümesinize hastalık bulaştırabilirsiniz.

225 yorum

 1. Benim iki aylik piliclerde

  hiriltili hapsurma var onun haricinde burunda akinti falan baska bisey yok tedavisi mumkunmudur bunun hayvanlari gecen hafta asiladim yoksa hepsi olucekmidir eski haline geri donme ihtimali varmi gorunumu kilolari ve istahlarinda bi sorun yok kumesleri ter temiz

  • Merhaba Barış bey,

   Öncelikle geçmiş olsun, inşallah tüm piliçleriniz sağlığına kavuşur.

   Crd hastalığından genç hayvanlar daha fazla etkileniyor ve aşıları da yoksa ölüm oranları artabiliyor maalesef.

   Ciddi bir hastalıkları yoksa hepsinin öleceklerini sanmıyorum fakat içlerinden kayıplarınız olabilir. Bu duruma tedbir almak için, hasta hayvanları sağlıklı olanlardan ayırıp, ilaç tedavisine başlamanız faydalı olacaktır.

   Bulunduğunuz bölgedeki veterinerlerden de ilaç kullanmadan önce fikir alışverişinde bulunmanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba Muhammet bey,

   Öncelikle geçmiş olsun, tavuklarınız CRD hastalığına yakalanmış gibi gözüküyor. Crd de bir kaç tür hastalık çeşidi bulunmaktadır. sizin tavuklarınızın CORYZA çeşidine yakalanma ihtimali yüksek gibi gözüküyor.

   Öncelikle veterinerden tavilin yada benzeri bir antibiyotik ile 3-5 gün aralığında antibiyotik tedavisi yapmanızı, ardından multi vitamin vermenizi ve bir müddet sonra tavuklarınızın sağlıklı olduğunu düşündükten sonra, BIO-VAC LS-H120 tarzında ikili aşı yapmanızı tavsiye ederim.

    Fakat aşıyı kesinlikle hayvanlar hasta iken yapmayın, durum daha kötüye gidebilir.

   İlaçlarınızı alacağınız veterinere de bu durumu danışıp tavsiye almanızı tavsiye ederim. İnşallah kısa sürede tavuklarınız sağlığına kavuşur.

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun, tavuğunuz crd hastalığının türlerinden korizoya yakalanmış gibi anlaşılıyor. Bu durumda genelde antibiyotik tedavisi ve antibiyotik içerikli göz damlaları kullanılıyor. Bulunduğunuz bölgedeki veterinerede durumu anlatarak uygun içerikli ilacı alabilirsiniz.

  • Vedat bey ,

   Hasta tavuklarınızı öncelikle diğer sağlıklı tavuklarınızın yanından ayırın, ardından antibiyotik tedavisine başlamanız uygun olacaktır. Çevrenizdeki veterinerlerden antibiyotik ilacı temin edebilirsiniz. Benzer durumlarda biz 3-5 gün tavilin marka ürün ile iyi sonuçlar elde ettik. Geçmiş olsun.

 2. Merhaba

  Horozum bir iki gündür hırıltılı nefes almakta ve nefes alırken zorlanıyor. Ağzını açarak nefes alıp veriyor. Ayrıca bağrında şişlik var gibi. Bir kaç veterinere götürdük ama kesin çözüm olmadı. Alanımız dışında dediler. Hangi ilacı önerirsiniz ya da ne yapmamız gerekir. Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Öncelikle mümkünse bu horozunuzu diğer tavuklarınızdan ayırmanızı tavsiye ederim. Bu tip rahatsızlıklarda uygulanan tedavi yöntemi antibiyotik tedavisi olmaktadır. Yazıda belirttiğim Tavilin Oral Çözelti’yi 5 gün süre ile tüm kanatlılarınıza veriniz. 5 gün sonra muhtemelen düzelme olacaktır.

   Ayrıca kümesinizde hava akışını kontrol edip, kanatlılarınızın üşümediğinden emin olun. Bu tedevavinin ardından bu ve benzeri hastalıklara daha az yakalanmak için kullanmanız gereken aşılar ile ilgili ilerleyen günlerde sitemizden paylaşım yapacağım. Geçmiş olsun.

  • Merhaba,

   Geçmiş olsun 🙁 Tavuklarınıza daha önce düzenli olarak aşı yaptınız mı ? Şu aşamada bulunduğu ortamı temizleyip, veterinerden antibiyotik alıp tedaviye başlayabilirsiniz. Umarım az sayıda kayıp verirsiniz. Tavuklarınız sağlığına kavuştuktan sonra aşılama yapmanızı tavsiye ederim. İlk fırsatta tavsiye ettiğim aşıları farklı bir konu olarak yazacağım.

  • Merhaba,

   Daha önce bizim başımıza tavuğun gözünün kapanması şeklinde bir durum gelmişti. Bu durumda tavuğun gözünü açıp genta göz damlasını kullanmak faydalı oluyor.

 3. merhaba hocam küpeşte bı tavugum rahatsızdı öldü şimdi bırbaskası hasta gozlerı yarı kapalı sürekli halsiz yatıyor bısey yemiyor ve sesı hırıltılı çıkıyor crd mıdır nasıl çözüm bulurum

  • Merhaba,

   Yazdığınız belirtiler CRD belirtileri arasında fakat tabi bu kadar bilgi ile kesin teşhis koymak tabi ki mümkün değil. Sağlıklı tavuklarınızı hasta tavuklar ile ayırın ve antibiyotik tedavisine başlamanızı ve tavuklarınıza düzenli aşı yapmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun

 4. slm iki defa aşılamış olduğum horozumun bir aydır gözde şişlik sümüksü bir akıntısı var yüzünün bir tarafı çok sis ama diğer şeyleri normal nefes alırken biraz zorlanıyor o da son bir haftadır belirginlesti vet biri enrocur verdi üç gün kullandım fayda etmedi bir diğeri hipradox diye bir başka ilaç verdi bugün bir milim verdim ölür mu lütfen bilgilendirin

 5. benim piliçlerimde ve tavuklarımda boğazlarında hırıltı ve ötme , gözlerde şişlik , halsizlik yeme içmede sorun, ateş ve çok sayıda ölüm var. bu hastalık ve tedavisi nedir? bilen varsa lütfen yardımcı olabilir mi

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Öncelikli olarak sağlıklı hayvanlarınız ile hasta olanları ayırın. Daha sonra iğne ile yapacağınız antibiyotik kullanmanız gerekir gibi gözüküyor. Bölgenizdeki veterinerede bu durumu ileterek, en kısa sürede tedaviye başlamanızı tavsiye ederim.

   Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile durum ileriki safhalara geldiği için ilaç kullanmadan yapılabilecek tedbir amaçlı işlemlerin işe yaramayacağını düşünüyorum 🙁

 6. S.a bu gun 3 tane siyah genc tavuk aldim kumesime koydum bi saat felan sonra hirilti,gozde hafif sulanma ve nefes alma sorunu yasadiklarini fark ettim hepsine bulasma riski ile aldigin tavuklari dierlerinden ayir diyeceginizi biliyorum ama baska yerim yok dogal abtibiyotik yapacagim sarimsak sogan ve domatesle bir hafta araliklarla uedirecegim sizce faydali olurmu tsk edrm.

  • Aleyküm selam Volkan bey . Hastaliga yakalanmış tavuklara çok fazla etki edeceğini sanmıyorum. Hiç yoktan iyidir diyebiliriz, fakat bu tip doğal yöntemleri tavuklar sağlıklı iken daha dayanıklı olmaları için kullanıyoruz.

   Dışarıdan tavuk aldığınız da çok dikkatli olun , maalesef bir hasta hayvan kumesteki tüm hayvanları hasta edebiliyor 🙁

   Umarım hastalık durumu ilerlememiştir ve kaybınız olmaz . Sağlıklı bir duruma geldiklerinde asi sayfasında belirttiğim aşıları yapmanızı tavsiye ederim

  • Yahya bey,

   Hastalıklara tam tespit koymak maalesef bu şekilde cok mümkün değil fakat inşallah veba değildir 🙁 hastalıklara tam teşhis için klinik incelemeler gerekiyor.
   Fakat veba hastalığinda da vitamin ve antibiyotik tedavi amaçlı kullanıyor.

   Tavuklariniz saglikli iken mutlaka asi sayfamızda belirttiğim aşıları düzenli olarak yapın . Çok faydasını göreceksiniz

 7. 150 kadar yumurtalık tavuğum var düzenli vitamin kullanıyorum 500 m2 alanda duruyorlar hazır yem ve yeşil ot veriyorum bugün 10 kadar tavukta hırıltı hapşırma ve akıntı gördüm veterinere gidip veba aşısı aldım bu aşıyı vermelimiyim yoksa hastalık için ayrı aşımı almalıyım

 8. Merhaba, Sabah kalktığımda 7 tavugumdan 2 si kumesten çıkmadı halsiz ce gözleri kapalı duruyorlardı. Birisinde hirilti da var ağzını açıyor sürekli biraz su verdim içti ama diğerinde hiçbir hareket yok öylece duruyor sorunu me olabilir nasıl bir tedavi uygularım

  • Merhaba,

   Hasta tavukları mutlaka sağlıklı olanların yanından ayırın. Maalesef bu şekilde şu hastalığa yakalanmıştır demek mümkün değil. Biraz elma sirkesi içirmeyi deneyip, hasta olan tavuklara antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz. Umarım işe yarar.

   Tavuklarınıza düzenli olarak aşı yapmayı ihmal etmeyiniz.

 9. Merhaba bu crd hastalığının bakıcılarına bulaşma ihtimali var mi? Hastalık solunum yoluyla yayiliyormuş ve tavukların hareketine göre kümes ortamı bazen tozlu ortama dönüşüyor.

 10. Öcelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.tavuklarim in üç tanesi nin gözü kapanmis intihap falan yok elimle aciyorum gözleri görüyo geri kapanıyor tavsiyeniz nedir insan a bulaşıcı yada zarar i varmi birde kestiğimiz zaman yenilir mı.

  • Merhaba,

   Doğal tedavi olarak gözlerine bir iki damla gül suyu dökerseniz fayda görebilirsiniz. Onun haricinde hastalık durumu mevcut ise genta göz damlası ve antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Tavukların durumunu kotu olarak değerlendirirseniz antibiyotik tercih edebilirsiniz

 11. Merhaba benim 3 aylık hindi palazlarında göz şişmesi hapşırma var enaz 2 aydan beri geçmiyor veteriner bize enofilin-ARG verdi vurduk sularına koyduk geçmiyi genta sizden duydum o gözlerine iyi geldi ama şişlikler geçmiyor yemelerinde sorun yok büyüyolar eğer bu geçmesse onları kestiğimizde etleri yenirmi bir sorun olurmu diğer piliçlere geçerdiyede korkuyorum tavsiyeniz nedir

  • Merhaba,

   Hindiler ile ilgili tecrübem yok fakat gözleri çok fazla şişmiş ise ( kapanma harici bir şişme ) crd nin türlerinden koriza olmuş olabilir. Tavuklarda korizaya karşı 4 lü aşı var. Biraz pahalıdır 300 TL civarında satılıyor, eğer fazla hayvanınız var ise bu aşıyı uygulamayı düşünebilirsiniz. Az sayıda ise biraz maliyetli olacaktır. ( Hasta hayvanlarınıza aşı yapmayın, sadece sağlıklı olanlara uygulayınız )

   Bu durumdaki hasta hayvanların yumurtalarını kuluçkalık olarak ayırmayın, sağlıklı olanların yumurtalarından civciv elde etmenizi tavsiye ederim.

   Daha öncede belirttiğim gibi , bu hastalıklara yakalanmamak için kümesinizde tavukların aşırı rüzgara maruz kalmamasına özen gösterin, kümesinizi belirli aralıklar ile dezenfektan ilaçlarla temizleyip dezenfekte edin. ve aşı sayfasında belirttiğim aşıları düzenli olarak mutlaka yapın. Bu tedbirler sonucunda hastalık oranını en aza indirgemiş olacaksınız.

  • Merhaba,

   Tek gözlerimi şiş ve daha önce aşı yaptınız mı?

   Antibiyotik tedavisine başlamanızı ve sağlıklı olanları diğerlerinden ayırmanızı tavsiye ederim. Antibiyotik tedavisi sonrası vitamin takviyesi de yapın. Piliçleriniz sağlıklı bir duruma geldikten sonra mutlaka aşılarını yapıp, kümesinizi dezenfente edin.

 12. 2-3 aylık yarkalarda genelde gözde sulanma ve fırıklama var ve bazıları daha kötü kafasını yukarı kaldırıp nefes almakta zorlanıyor crd olduğunu tahmin ediyorum ve genelini öldürdüm hayvanlarıma 2 haftalık olduklarında 2li karma aşı yapıyorum ve parça parça çıkım olduğundan ayda 1 filan 2 li karma yapıyorum genel olarak ama crd için iğne damla filan aldım ama nafile florkin aldım onunda faydasını görmedim malesef gerçekten çözüm olacak bir ilaç var mı aceba bu mart ayından bu yana çok fazla para harcadım ve doğru düzgün hayvan kalmadı elimde ve tekrardan almayı düşünüyorum ama aynısı olacak diye korkuyorum

  • Merhaba geçmiş olsun,

   Kümesinizde büyük tavuklar ile yarkaları farklı yerlerde bulundurun. ve sürekli hasta olmalarına sebep olacak kaynağı bulmaya çalışın. Bahsettiğim ayırmadan sonra, tavukların aşırı rüzgara maruz kalması gibi hastalığa sebep olacak şeyleri inceleyin. Ardından dezenfektan ilaçlar ile kümesinize genel bir temizlik yapmanızı tavsiye ederim.

   Aşı konusunda tavsiyem de ; bazı aşıların etkili olabilmesi için yapıldığı dönemin ve yapılış şeklinin çok önemi oluyor. Aşı sayfamızdan belirttiğim günlerde ilgili aşıları yapmanızı tavsiye ederim.

   Ayrıca eğer yarka yada civciv olarak dışarıdan alım yapıyorsanız, alım yaptığınız yerden de hayvanların size hasta olarak gelme ve tüm kümese hastalık bulaştırma ihtimali var.

 13. Slm Abı.sadece yalancı ve vebaya karşı aşililar.gözlerde şişme.hiriti.ve burun akıntısı var.hastalari ayırdım. Hasta olanlara tisolin içerikli antibiyotik vuruyorum 02 cc pek fayda göremedim.

  • İkili aşıda vurulmuş olsa idi daha hafif atlatırlardı hastalıklarını. Sadece newcastle aşısı crd de bir işe yaramaz maalesef. Tavilin bulabilirsen tavsiye ederim. Umarım en az kayıp ile atlatırsın. Tavuklar sağlıklı duruma erişince aşı sayfasında belirttiğim aşıları düzenli olarak yapmayı ihmal etme.

 14. Slm bir horozumda hırıltı vardı antibiyotik icirdim düzeldi ve 2 hafta sonra öldü kum biti olabilir dediler 3 aylık zehir vurduk bitleri öldü bugün 5 yavru tavugum 2 hafta arayla öldüler hiçbir hastalık belirtisi yok neden ölüyor

  • Merhaba,

   Bu şekilde teşhis koymak maalesef pek mümkün değil 🙁 Hastalıklarda genç tavuklar daha çok etkilenmekte, sularına katılan antibiyotik tedavisine başlamanızı , ardından vitamin uygulamanızı ve kümesinize genel bir temizlik yapmanızı tavsiye ederim.

 15. Merhaba arkadaşlar sabah uyandığında bütün tavuklarımda hırıltı burun akıntısı ağızdan su dökülmesi var acil yardımcı olabilir misin şimdiden yardımlarınız için teşekkürler acil çözüm nedir acaba

  • Merhaba,

   Geçmiş olsun 🙁 , antibiyotik tedavisine başlamanız gerekiyor. Antibiyotik ardından da vitamin vermenizi tavsiye ederim.

   O hale gelmelerinin de bir çok sebebi olabilir, kümese yeni tavuk alınması, yoğun rüzgara maruz kalmaları, yada göçmen kuşlardan bulaşan hastalıklar vb. bir çok etken olabilir. Düzenli olarak aşı yapmanız en az hasar ile atlatmanızı sağlayacaktır.

 16. Slm Abı bugün merkez de tavilin yani tisolin tartarat biléşimli oral toz buldum satan Veteriner tavilinin korizaya iyi gelmediğini farklı ilaç almamı söyledi kafam karıştı Abı ne yapayım.

  • Crd bir kaç sınıfa ayrılıyor,koriza da bir türü. Özellikle tek gözde şişme ile ön tanı konuluyor. Yüzde yüz tanı koyabilmek için klinik inceleme gerekebilir. Fakat veterinerin önerdiği farklı bir antibiyotik var ise onu alıp kullanmanı tavsiye ederim. Ayrıca özellikle koriza için tavsiye ettiği bir ilaç var ise onu da yazarsan sevinirim.

  • Kullan bakalım, inşallah faydasını görürsün. Durumu bize de bildir. Ayrıca senin yorumundan sonra görüştüğüm bir veteriner de bana Bovaclox dc krem in şişlikler için çok iyi geldiğini söyledi.

 17. Slm Abı geniş çaplı yaptığım araştırma da tavilinin crd nın tüm türlerinde etkili olduğuna dair görüşler var.seninde daha önce söylediğin gibi tavilinin 5 gün kullanmak.şuan 3 gündeyim iyiye doğru bir gidiş var.

  • Merhaba,

   Evet bulaşabilir. Hasta olanları sağlıklılardan ayırın, tavilin antibiyotik hindilerde de kullanılıyor. 5 gün kullanın faydasını görürsünüz. Gözleri için yazı içinde belirttiğim kremden bulabilirseniz, şişlik durumunda uygulayabilirsiniz.

  • Merhaba,

   Etler yüksek ısıda pişirildiği için yenmesinde bir sorun olmayacağını duymuştum. Fakat crd gibi hastalıklarda antibiyotik tedavisi uygulanıyor ve bu antibiyotiklerinden hayvanın arınma süresi var. İlaçların açıklamalarında bu süreler belirtilmekte ve bu sürelerin öncesinde kesilmemesi ve yumurta tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba,

   Şişlik için Bovaclox dc krem veya benzer içerikli bir krem sürmenizi tavsiye ederim. Ayrıca 5 gün sularına tavilin v.b. antibiyotik kullanırsanız en az hasar ile atlatırsınız inş

 18. Merhaba admin 700 tane ataks tavuğum var aldığım zaman boğazlarında hırıltı vardı yaklaşık bir ay oldu, tavilin, hipradoxi,panteramicin,ayrıca bir kaç ilaç daha kullandım , bir kaç seferde vitamin verdim en son 8 gün boyunca her gün sularına hipradoxi koyarak günde bir sefer verdim , ilaç kullanma sürecinde çoğunda ses gidiyor ilacı kesince tekrar başlıyor bu şekilde yumurtada çok az yapıyolar ve şimdiye kadar 20 den fazla ölen oldu ne yapmam lazım.

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun 🙁 . Bir çok ilaç kullanmış ve sonuç alamamışsınız diye anlıyorum. İlaçları nasıl kullandınız , kullanım talimatlarına uydunuz mu ? bunlarda ilacın tesir etmesine etki edebilecek durumlar.

   5 gün boyunca tavilini belirttiği dozlarda uygulayın, ardından multi vitamin uygulayın. ve Kümesinizde mutlaka genel bir temizlik yapıp, dezenfektan ilaçlar ile kümesinizi temizleyin. ve bitler için de ayrıca ilaçlama yapın.

   Ayrıca tavuklarına bulundukları ortamda aşırı rüzgara maruz kalmamasına özen gösterin. Bu süreçte hasta gördüklerinizi de sağlıklı olanlardan ayırma imkanınız varsa çok iyi olur.

   Aşı sayfası‘nda belirttiğim aşılarıda düzenli olarak uygularsanız tavuklarınız en az hasar ile hastalıklarını atlatırlar umarım.

 19. Az önce tavuğumun biri durduk yerden çırpınarak saniyeler içinde öldü
  Ağzında mukus tabakası yapışkan bir hâl almış
  Karnını yardım karacigeri çok aşırı şekilde pıhtı atmış diğer tavuklarım için ne önenirsiniz

  • Merhaba,

   Bu konu ile daha önce karşılaşmadım o sebeple bilgim yok yardımcı olamayacağım 🙁 Bölgenizdeki veterinere danışmanızı tavsiye ederim. Elde ettiğiniz bilgiyi bizimle de paylaşırsanız sevinirim.

  • Benimde aynı şekilde iki tane öldü ben karınlarını açmadım ama ağzındaki mukus tabakası anlattığıniza benziyor. Veterinere sordum aşırı beslenme veya tuz zehirlenmesi olmuş olabilir diyor.ben aşırı beslenme olduğunu düşünmüyorum tavukların besi yemi vermiyorum doğal mısır arpa buğday ayçiçeği karışımı veriyorum. Yem karışımına biraz tuzda ilave etmiştik ondan olabileceğini düşünüyorum.

   • Tavuklarimda anladigim kadarıyla crd hastalığı var burun akıntısı göz şişmesi hırıltı hapşırık ilk önce taylomisin kullandım pek fayda saglayamadim şimdi iki gündür teramisin kullanıyorum henüz kaybim yok ama kac gün kullanmaliyim

    • Merhaba,

     İlacın açıklamalarında kaç gün kullanılması gerektiğinin açıklamaları mutlaka yazıyordur. Antibiyotikler genellikle 3 ile 5 gün arasında kullanılması tavsiye ediliyor.

 20. Tavuğun tek gözü kapanmış şişme filan göremedim kapalı sadece. İlka başta birşey battı diye düşündüm bugun 2. gün oldu 10 tane pilici var hastalıksa onlarada bulaşma ihtimali nedir ?

  • Merhaba,

   Görmeden teşhis koymak biraz zor . Kırıltılı nefes alma , tıksırık, ağızdan su gelme vb. hastalık belirtileri varsa hastalıktan ötürü olduğuna kesin kanaat getirebilirsiniz. Bu durumda yanındaki diğer hayvanlara da hastalık geçirebilir.

  • Merhaba,

   Başakşehirde Mert Veteriner Kliniğinden temin edebilirsiniz. Fakat etrafınızda bulunan veterinerlerde ilaç olmasa da temini konusunda yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

 21. Atak cinsi tavuğun önce bir tanesi hasta oldu veteriner aşı uygulamamız söyledi aşı uygulamasının 2.günü oldu hasta tavuk iyileşirsin başka bir tavuktan alt isim kısmında şişme burnundan sarı akıntı meydana geldi tavuğu çok halsiz bir şey yiyip içmiyor kursağımda boş sizce hastalığın sebebi ne bir de nasıl bir tedavi yapmalıyım ? Cevaplarsanız cok mutlu olurum .

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun 🙁 Bu gibi durumlarda ilk yapacağınız iş mutlaka hasta olduğuna kanaat getirdiğiniz tavuklarınızı sağlıklı olanlardan ayırmak olmalı.

   Yazdığınız belirtiler crd hastalığı gibi duruyor, gözünde şişme de varsa koriza olabilir. Makalede belirttiğim krem ve veterinerden temin edeceğiniz antibiyotik tedavisine başlamanız hastalığın ilerlemesini önlemek ve şikayetleri azaltmak için gerekli.

   Ayrıca kümesinize genel bir temizlik ve dezenfekte etmenizi tavsiye ederim.

 22. Merhaba benim bir adet hint gurkum ve 13 tabe civcivim var civcivlerin birkactanesinde haksizlik burun akintisi ve goz kapamasi var suya katilan ilaci kullaniyorum bu yeterli olurmu sizce iki gundur sadece iki tane civcivde var

  • Merhaba,

   Civcivler hastalıklara karşı büyük tavuklara göre daha dayanıksız oluyorlar. 2 civcivi diğerlerinin yanından ayırın, antibiyotik tedavisi harici şuan için birşey vermenize gerek yok. Tüm civcivleriniz sağlıklı bir duruma geldiğinde aşı sayfamızda belirttiğim aşıları yapmanızı tavsiye ederim.

 23. Merhaba benim hint horzumada crd denilen hastalık bulaşmış damda güneşte besliyorum horozum hirilti var ara sıra hapsuruyor ara sıra gözde sulanma oluyor veterinere götürmüştüm ve markası bile yazmayan ilaç verdi ağzına sık dedi ve yaptım ilaç kötü olduğundan düzelmedi galiba hayvanim yoksa ölüm yok dovusuyorda sürekli sarımsak tutturup sirke veriyorum ama hirilti sürekli devam ediyor acil yardım iyileştirmek istiyorum cok sevdiğim bir hayvanim

 24. Merhaba,
  4 ayını doldurmuş piliçlerimin 2-3 tanesi sanki boğazlarında balgam varmış gibi öksürme-tıksırma benzeri ince bir ses çıkarıyor. Geçen haftalarda tavuklarda Crd belirtileri olduğu için Hipradoxi-S kullandım, şu an herhangi bir rahatsızlık belirtisi kalmadı. Aynı kümeste oldukları için piliçlere bulaşma riski var diye 3-4 gün süreyle piliçlere de vermiştim, iştahları ve keyifleri sürekli yerinde, çok hızlı ve sağlıklı bir gelişim gösterdiler, bahsettiğim ses çıkarma dışında bir sıkıntıları yok.Genel olarak iyi olsalar da bu tıksırma sesi sürekli hastalık varmış gibi düşündürüyor. Bunun için yapılabilecek bir müdahale var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Geçmiş olsun. Anlattıklarınıza göre hastalıkları geçmiş gibi gözüküyor fakat bu hastalık çabuk tekrar eden bir hastalık. O sebeple dikkatli ve tedbirli olmanız gerekir. Haftada iki gün vitamin vermenizi ve sağlıklı olduğuna kesin kanaat getirdiğinizde de aşı sayfasında belirttiğim aşıları uygulamanızı tavsiye ederim.

   • Çok teşekkür ederim. Vitamin alacağım hemen. Ayrıca şöyle doğal bir yöntem denedik ve oldukça iyi geldi. bir bardak sirkenin içine bir baş sarımsağın dişlerini doğradık, 1 gece bekledikten sonra karışımın yarısını 3-4 litre suya koyduk. sarımsakları hemen yediler suyu da oldukça iştahla içtiler. Şimdilik daha iyiler, tek bir tanesinde hafif olarak devam ediyor ama giderek azaldığı ortada. Bunu tavukları ilaçla iyileştirdikten sonra uygulamak faydalı olabilir gibi görünüyor. nasıl bir metabolik etkisi var bilmiyorum ama bağışıklık sistemlerine iyi geliyor olabilir. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, burada büyük emek harcadığınız ve yararlı bilgiler paylaştığınız için de ayrıca tebrik ederim. İyi günler ve iyi çalışmalar dilerim.

 25. Benim horozum 5 aydir crd hastaligi var oteniyor. Bile sesi kisik cikiyor acaba ilaci simdi alsam duzelirmi yoksa gecmi kalmisim birde ilac etkili onerirseniz sevinirim arkadsm hibrodoxi oneriyor sizde etkili ilac onerirseniz cok sevinirim birde 5ay dir Boyle oldugu icin gecermi pek emin deilim

 26. selam arkadaşlar benim bir buçuk aylık civcivlerde göz şişmesi ve kapanması oldu veterinerin önermiş oldugu eritrom toz antibibotik beş gün kullandım sonra multuvitamin verdim elhamdülillah şimdi saglıklılar.

 27. Merhaba. Bizim civcivlerimizden 1 tanesi aldığımız günden beri diğerlerinden biraz küçük ve farklıydı. Diğerlerine göre daha az yemek yiyen ve diğerleri gezerken o biraz gezip biraz güneşte uyuklayan bir civcivdi ki hala öyle. hareketleri aslında hızlı, az yiyor diye özel besleme de yapıyoruz ve kursağı dolana dek yiyor. Bikaç zamandır nefesi hırıltılı gibi ve biriki gündür karın altındaki o kemik çıkıntısının kenarlarında sivilce boyutunda deri şişkinliği ve aynı şekilde kemiğin poposuna yakın kısmında daha büyük (belki yarım fındık kadar) aynı şişlikten var. Hırıltı ve bu şişlik haricinde davranış ve yeme/hareket durumlarında bir değişiklik olmadı. Sizce bu durumun nedeni nedir? ne yapmamız gerekir? cevap verirseniz sevinirim, kolay gelsin.

 28. Merhabalar biz geçen gün hasta gördüğümüz bir tavuğu kestik tavuktan koca koca 3 yumurta çıktı ama kabuksuzdu kabuğun biri de kırık kırık olmuş ve poposunu tikamis. .Kesmeden önce de kakasını yaparken sorun yaşıyordu ..Birde çıkan yumurtaların biri su gibiydi sarısı yoktu ..Hayatımda hiç böyle bir olayla karşılaşmadım bi kaç tavukta da popo kismi şişkin aynı durum var sanırım yumurtlamada sorun var zaten …Bu neden kaynaklanmış olabilir diğer tavukta da bu durum varsa ne yapmam lazım …Lütfen yardımcı olur musunuz?

 29. Merhaba. Tavugumda ortalama 6-7 aydır sag gözünde sulanma ve capak yapiyor.sadece çapak yapan taraftaki burundan hafif bir nemlenme yapiyor.ayni gözün alti da hafif şiş dokunuldugunda cekiniyor.goz altina veya içine Bir cisim saplanmismi diye kontrol ettim. Solunum yolu icin antibiyotik ve Genta göz damlasi kullandim fayda etmedi. Sagliginda ve nesesinde de hic bir sorun yok.problemin kaynagi ve çözümü icin öneriniz varmidir.

 30. Merhabalar hocam 5 adet ataks piliç 2 adet dorking piliç 2 adet dorking horozum var.göz akıntısı aksırma hapşırık hırıltı mevcut. Crd olduğunu düşündüm horozların birinde gözler tamamen kapalı diğerinde biri kapalı diğeri kapanmak üzere tyosin tartarat bileşimli antibiyotik uyguladım deri altı 0.2 mg gözlerin açılması için ne yapabilirim dorkingler 18 aylık atakslar 24 aylık atakslar yumurtada

 31. Hocam selamlar
  Öncelikle burada yardımlarınız için size müteşekkir olduğumuzu hatırlatmak isterim
  Benim 210 adet lohman ve ataks karışık doğal yumurta tavuğum bulunmaktadır
  Hayvanlarımı sürekli olarak kontrol eder iyi bakmaya çalışırım bulundukları ortam oldukça sıcak ve hava akımı olmayan bir kümes
  Bir iki gündür tavuklarımda gözlerde kapanma halsizlik ve hırıltı sorunu gözlemliyorum ve bu durum bana crd hastalığını işaret ediyor
  Bir komşum bana Tylosin suya karıştırılan çözelti antibiyotik önerdi bu ilaç faydalımıdır ve sonuç alabilirmiyim
  Birde ben tüm tavuklarıma vitamin desteği olarak DEPOMİN kullanıyorum Yaklaşık olarak 100 litre içme sularına 2/4 çay bardağı ekliyorum bu da uygunmudur
  Şimdiden yanıtınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
  SAYGILARIMLA

  • Merhaba,

   Tylosin içerikli antibiyotik kullanabilirsiniz. Olumlu etki verecektir diye düşünüyorum. Crd için piyasada bir çok farklı ürün bulunmakta. Eğer olumlu sonuç alamazsanız makalede belirttiğim ürünleri deneyebilirsiniz. Tavuklarınıza düzenli şekilde aşı yapıyorsanız bu süreci en az kayıp ile atlatırsınız. Çok sayıda tavuk besleyenlere 4 lü karma aşıyıda 6 ayda bir mutlaka yapmalarını tavsiye derim. ( Maliyeti diğer aşılara göre daha pahalı olduğu için , az sayıda tavuk besleyicisi için pahalı gelebilir. )

   Depomin’in tavsiye edilen kullanım dozunu kontrol ettiğimde 1000 tavuk için içme suyuna günde 0.5- 1 litre olarak belirtilmekte. Bunu 200 tavuk için uyarladığımız da 0,10 litre kullanmanız uygun olacaktır. Fakat antibiyotik kullanımından sonra Vimarmix Eurovit vb. genel kapsamlı vitamin kullanmanızı tavsiye ederim. Vitamin kullanımı sonrasında Depomin kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Tavuklarınız doğal besleniyorsa çok fazla takviyeye de gerek olmaz fakat haftada bir defa eurovit tarzı vitamin , vitamin vermediğiniz bir haftada ise depomin kullanabilirsiniz.

   Geçmiş olsun, sonuçları buradan yazarsanız sevinirim.

   • Merhaba
    Sonuçlar çok kötü henüz bir sonuç alamadım 2 gündür tylosin kullanıyorum tavuklarımın hırıltıları devam ediyor
    Bir miktar tavuğumun bir gözü şiş
    Az miktarda tavuğum ise iki gözü kapalı yatıyor zorla hareket ediyorlar ağızlarına şırınga yardımı ile depodan enjekte ettiğim tylosinli suyu vermeye gayret gösteriyorum
    Aynı zamanda 2 tavuğumu malesef bu hastalık nedeni ile kaybettim ve çok üzgünüm
    Tavsiyelerinize uyacağım özellikle karma aşı ve vitamin takviyelerine devamlılık göstereceğim
    Bu arada depomin için 200 tavuğa 0.10 ibaresi kullandınız tam olarak bu kaç kilogram içme suyuna kaç gram depomin koyulmalı
    Ve sizin tavsiye ettiğiniz vitamin de aynı şekilde nasıl ayarlanmalı
    Vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü tekrar tekrar teşekkür ederim

    • Merhaba,

     Rica ederim. Umarım tavsiyelerimiz faydalı olur.

     Antibiyotiğe 5 gün devam edin, ölümler olacaktır fakat amaç en az ölüm ile atlatmak olmalı. Özellikle genç olanlardan daha fazla kayıp verebilirsiniz 🙁

     5 gün sonra tavuklarda düzelme olmaz ise ilaç temin edebileceğiniz veterinere gidip koriza için etkili bir antibiyotik almanızı tavsiye ederim. ( Eritrotek, hipradoxi-s tavsiye edebileceklerim.) Gözü kapanan, şişen tavuklar içinde Bovaclox dc krem veya Genta göz damlası kullanabilirsiniz. )

     Depomin ‘in kullanım talimatında . ” 2.5- 5 lt/ ton içme suyuna (1000 tavuk için içme suyuna günde 0.5- 1 litre) ” olarak belirtilmekte. 1 ton içme suyuna 2,5 litre hesabını baz alırsak, kullandığınız suyun miktarını hesap edebiliyorsanız bu bilgiye göre oranlama yapabilirsiniz. Fakat parantez içinde belirtilen tavuk sayısına göre yapmak daha kolay olacağını düşünüp ben ona göre oranlama yaptım. Tavuklarınızın içebileceği miktardaki suya belirttiğim oranda vermeniz yeterli olur diye düşünüyorum. Belittiğim diğer vitaminin kullanım değerleri şuan elimde yok fakat ürün üzerinde kullanım talimatı mutlaka yazar.

     • Bu arada sormak istediğim birşey daha var nevcastle-boronsit ikili karma aşısı yumurta tavuklarında ne Aralık’ta kullanılmalı veya buna benzer 3- lü 4 lü karma aşılarda gereklimi ve ne aralıkta yapılmalı bu arada tavuklarım gezen tavuk 170 adet lohman var 4.5-5 aylık arası ve 40 civarı atak-s var elimde bunlarda 8-10 aylık aralığındalar

     • İkili karma aşıyı 2-3 ayda bir tekrarlamanız gerekir. 4 lü karma aşı korizaya karşıda etkili olduğu için yapmanızı tavsiye ederim. Bu aşı altı ayda bir tekrar ediliyor.
      Fakat ikili aşı sularına katılır, ve fiyatı 35-50 tl arası değişir . 4 lü aşı ise enjektör ile yapılır ve fiyatı 250-300 tl arası idi en son 1000 dozluk.
      İkili aşı da 1.000 dozluktur fakat tek kullanımlıktır. 4 lü aşı ise son kullanma tarihine kadar uygun ortamda saklayarak kullanabilirsiniz. Örneğin 200 tavuğa uyguladınız , kalan 800 dozu saklayıp 6 ay sonra tekrar uygulayabilirsiniz. İlk bakışta maliyetli ve zor gözüküyor fakat faydasına bakıldığı zaman yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

      Not: Sadece sağlıklı tavuklarınıza aşı yapın. Hasta olanlara düzeltikten sonra aşı yapınız

 32. İkili aşının adı bildiğim kadarıyla nevcastle idi
  Bunların genel bir ismi yada markası biliniyormu
  Yoksa veterinere gittiğimizde ikili ve dörtlü yumurta tavuğu aşısı verin dememiz yeterli olacakmıdır

  • Merhaba,

   Bu tip hastalıklarda antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Yazıda belirttiğim antibiyotikleri temin edip kullanabilirsiniz. Ayrıca hasta olanları , sağlıklı tavuklarınızın yanından mutlaka ayırın.

 33. merhaba tavuklarımda beyaz yeşil ishal var. ben hastalanmadan önce sağ gögsüne iğne yapıyordum. ama herhalde iltihap kapmış çünkü sağ gögüsleri sertleşme var. birini kestim . sertleşen yerde iltihap vardı. iltihaptan kurtulmak için ne vermeliyim. bende tavilin, taylomiks staflox ilaçlar var. yardımını bekliyroum tavuklarım. bir türlü doğru tedavi edilemiyor.

  • Merhaba,

   Ölür müsünüz , ölmez misiniz bilemem. Fakat kullandığınız ilaçlarda yazan arınma süresi , ilacın olumsuz etkilerinden korunmak için yazmaktadır. Avrupa’da da antibiyotik kullanımı tavuklardan aza indirgenmiş durumda.

 34. Kolay gelsin. Ben 1 hafta önce 2 tane tavuk aldım. Getirdikten 1-2 gün sonra durgunluk gözlerinde şişlik sulanma hapşırma ve akıntı farkettim. Sonraki güne kalmadan biri öldü.Hemen araştırdım veterinere gittim tavilin marka antibiyotik istedim yalnız çok pahalı olduğu için doksimis marka bi antibiyotik önerdi onu aldım ağızdan 0.1 ml suyla karıştırıp verdim. O tavukta öldü akşama. Şimdi benim sağlam horozuma bulaşmış durgunluk var hapşırma ve akıntı gözleri sulanıyor. 0.1 ml aldığım antibiyotik ağızdan verdim. Bide gözlerine Gül suyu damlattım. Acaba iyi olur mu ve ne yapmalıyım iyi olması için horozumun lütfen yardımcı olun.

  • Merhaba,

   Veterinerinizin belirttiği oranlarda antibiyotik kullanmaya devam edin, Gözlerde şişlik olması durumunda belirttiğim krem , damla veya veterinerinizin önereceği ilacı da uygulamanızı tavsiye ederim. Kümesinize yeni bir tavuk koyacağınız zaman mutlaka belli bir müddet farklı bir yerde tutmanızı tavsiye ederim 🙁

 35. Merhaba benim kümesimde yaklaşık 60 kadar tavuk var ve bir kaçgündür bazı tavuklarımda ağızlarından su gelme ve gözlerin sulanarak şişmesi gibi durumla karşılaştım.Veterinere anlattığımda 3 gün süreyle megatril vermemi istedi tabi hasta olanları ayırdım fakat hergün başka bir tavukta gözlemliyorum verilen ilacın etkisi olurmu yoksa başka bişey yapmam mümkünmü…

  • Merhaba,

   Veterinerin verdiği ilacı kullanın, ben daha önce o ilaçtan kullanmadım. Gözleri kötü duruma giderse yazıda belirttiğim krem ve damlayı da uygulayabilirsiniz.

   • ÖNCELİKLE İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
    AYIRMIŞ OLDUĞUM HASTA TAVUKLARA TAVİLİN VERSEM SULARINA OLURMU BİRDE KAÇ GÜN SÜREYLE KULLANACAĞIM VE BİR LİTRE SUYA NE KADAR İLAÇ VERECEĞİM..GÖZLERİNE DE SABAH 1 AKŞAM 1 DEFA GENTA ATIYORUM…

    • Merhaba,

     Tavilin’de 3 gün en fazla ise 5 gün verilmesi tavsiye ediliyor. Fakat sizdeki ilacı da veteriner tavsiye ettiği için kullanmanızı tavsiye ederim. Antibiyotik kullanımından bir kaç gün sonra da haftada bir yada iki defa vitamin verebilirsiniz. Vitamin konusunda da yazdığım bir makale vardı orayı da okumanızı tavsiye ederim.

     Bahsettiğiniz hastalık genelde koriza sebebiyle oluyor ve genelde genç tavuklarda ölüm oranı fazla oluyor. Umarım en az kayıp ile atlatırsınız .

 36. merhaba 4 tane civcivim var civivlerin tekinde fık fık diye hapşurma sesi geliyor kıç kısmında nefes alırken inip şişip iniyo sanki insan gibi nefes alıyo ne yapmam gerekir

 37. Merhabalar verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Benim de 2 aylik horozlarim var birkacinin tek gözleri kapali ve şiş. Koriza belirtilerine uyuyor. Bir tanesinin gozune baktim beyaz kati halde iltihap var. Goz damlasi uyguladim biraz temizledim ama tamami temizlenmiyor. Hayvan da aci cekince zorlamadim.Antibiyotik tedavisine basladim digerlerinden ayirmam mumkun degi ayni antibiyotikli sudan da iciyorlar ayni kumeste kaliyolar. Bulasir mi saglikli olanlara da. Hasta olanlarin da iyilesmesi mumkun mu acaba. 2gozu kapananlar ölüyor. Birkac gun hava soguktu Üsüttüler ilk geldiklerinde. Buyuzden mi hastalandilar bu sekilde. Cevabiniz icin tesekkurler

  • Merhaba,

   Aynı kümeste bulunmaları, aynı yem ve suları kullanmaları diğer sağlıklı tavuklarınıza bulaşma riskinizi artıracaktır.

   En az kayıp ile atlatırsınız umarım.

 38. Benim civcivlerim et civcivleri ve onlar icin hindi gelistirme yemi aldim. Aldigim yem dogru mu? Ben onceden de civciv almistim ve onlar merdiven alti uretim oldugu icin hastalandilar. Ben sonradan aldigim et civcivleriyle merdiven alti olan civcivleri bir araya koydum ve et civcivlerim de hastalandilar. Gozleri sis hirliyorlar ve kisa zaman icerisinde oluyor “vitaform” adinda oral cozeti tozu aldim kullandim ama fayda etmedi ne yapmaliyim

  • Merhaba,

   Tavuğunuzu diğer sağlıklı tavuklardan ayırın, eğer aşılarını zamanında yaptıysanız çok önemli bir şey olmadan atlatırsınız. Fakat aşılarını yapmadıysanız, tavuk kayıpları ile karşılaşma riskiniz olabilir. Bulunduğunuz bölgedeki veterinere durumu anlatıp, uygun bir ilaç temin etmenizi tavsiye ederim.

 39. İyi günler. Benim horozumun tek gözü yarıya kadar kapalı kısık duruyor. yüzü komple şişmiş yemesi içmesi gayet iyi. Antibiyotik veriyorum ama hala aynı yüzü şiş gözü kısık. Yüzünün şişliği nasıl geçer? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Hastalık haricinde yüzüne aldığı bir batma, sürtme sebebiylede şişlik olabilir. Veteriner tarafından incelenmesi gerekebilir. Sebebini bilmiyoruz ama Bovaclox dc krem benzer durumlarda iş görebiliyor.

 40. Merhaba 25 günlük 10 tane hindi aldım 6 tanesi öldü şuan hastalık civciv ve tavuklarıma bulaştı hırıltı ları var ne yapmam lazım hıpradoxı antibiyotik aldım nasıl kullanılır bilmiyorum

  • Merhaba,

   Civcivler bu tip hastalıklardan aşısı da yok ise çok etkileniyor maalesef. O sebeple ölüm oranınız yüksek olabilir 🙁 Antibiyotik sonrasında hemen düzelmesini beklemeyin, veterinerin tavsiye ettiği şekilde kullanın. Hastalık devam ederse veterinere durumu anlatıp, farklı etken maddelere sahip antibiyotik temin edebilirsiniz.

 41. merhaba 16 haftalık ataks yaralar kümese geldi 2.gün sonunda 8 adet ölüm oldu farklı saatlerde tıksırık ve ağzını açıp kapatma eylemi görüyorum ayrıca diğer tavuklar ölen tavuğu didikliyorlar ne yapmalıyım yardım edin lütfen

  • Merhaba,

   Yeni gelen tavukları bir müddet farklı bir yerde tutmanız gerekir. Aksi takdirde çabuk hastalık bulaşımı oluyor.
   Antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz, bulunduğunuz bölgedeki veterinere de durumu izah ederek uygun ilacı temin edebilirsiniz.
   Aldığınız yarkaların aşıları yapılmış ise süreci daha az kayıp ile atlatırsınız.

 42. Merhaba öncelikle nacizane bilgilieriniz için teşekkür ederiz geçen hafta bugün 120 adet yarka tavuk aldım lakin bu güne kadar 30 dan fazla ölüm gerçekleşti düzenli bir şekilde antibiyotik tedavisi uyguluyoruz ama ölümler devam ediyor ilaç tedavisi uygulasak bile hayvanlar yem ve su içmiyorlar bu konuda napılabilir öneriniz nedir. Tvukta görülen hastalık belirtileri: -Hapşurma,Burun akıntısı,Halsizlik. -Ve en önemlisi tavuklar sularını içmiyorlar içmedikleri içinde antibiyotikten tam anlamıyla yararlanamıyorlar bizde teker teker elimizle yem su yedirip içirmeye çalışıyoruz ama çok yeterli olmuyor.
  Nası bir yöntem uyguluyabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar diliyorum.

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede düzelir tavuklarınız 🙁 Antibiyotik sürekli olarak uygulanmaz, sadece hastalık zamanında ve ilaç kılavuzunda belirtilen sürece kullanılır.( Genelde 3-5 gündür ) Sizin tavuklarınız için enjektör ile antibiyotik uygulayabilirsiniz. Su içmediği için bu şekilde daha etkili olacaktır.

 43. Merhaba antalyada 200 yarka ile bir ciftlik kurduk tavuklar geldigi gun linco spektin 100ml ve panteramisin 100ml ilaclari tedbir amacli aldik veterinerdende enjeksiyon yapmayi ogrendim kumesteki tum suluklara sarimsak elma ve uzum sirkesi karisimini bir cay bardagi koyuyorum bir ayin sonunda geldigimiz nokta 200tavuktan 5 i öldu şu an tum tavuklarim hasta 3 beş tanesinin bir gözleri kapandi iltihap ve akinti var gözlerine limon sikip lincosin damlattim ve tum tavuklarima linco spektin i 0,6mg ayak baldirlarindan igne yaptim daha once hipradox ve neo teramisin cözeltileri sularina koyarak kullanmistim tedbir amacli ama gelinen son nokta bu su an son care yarin tavlini deneyecegim kumes icindeki tavuklari tarttim#600gr olanda var 1,350gr olanda var bu hastalik zayiflatiyor hayvanlari kilo alamiyorlar sanki kumesim temiz badanali yer beton cok ince bir saman serptik malum antalya cok sicak 1dönum bahce alanlari ve 50metre kare kumesleri var 500 metre yaricap cevremizde ev bile yok arazi 7dönum portakal aclari ile kapli yani gölge bol eksik olan ne anlayamiyorum bu crd beni yikti moralman

  • Merhaba,

   Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede düzelirler 🙁

   Tavuklar çok kolay hastalık kapabiliyorlar. Çok dikkatli olmak gerekiyor. Anladığım kadarıyla sizde özenle bakmaya çalışmışsınız fakat genede olabiliyor maalesef.
   Aşırı sıcaklarda tavuklar psikolojik bunalıma girebiliyor, yem yemeyi azaltıyorlar. Sulukların içerisine buz koyarak sularının soğuk kalmasını sağlayabilirsiniz.
   Veterinere durumu anlatarak koriza içinde etkili bir enjeksiyon ile yapılan antibiyotik uygulamanızı tavsiye ederim.

   • Ilginize cok tesekkur ederim inanin gecede 3 bes kere kumese girip onlari dinliyorum hirlayan uzayan buldugumda hemen tedaviye aliyorum buruarina wicks surup agizlarina 0.2ml panteramisin damlatip lclriyorum adele lclnede 0.5 linco spektin enjekte ediyorum ertesi gune iylesiyorlardi ama son hafta bir hata yaptik bir arkadasin onerisi ile pazar artigi sebze meyve verdik yikadim temizledim ama bu goz hastaligi ondan sonra ortaya cikti koriza ya iyi gelen bir antibiyotik bana tavsiye edebilirmisiniz rica etsem cevremizdeki veterinerlerin hic biri tavuktan anlamiyor hepsi kedi kopekci bir çölün ortasinda caresiz gibiyiz ancak internetten okuduklarimizi uyguluyor ögreniyoruz tessekkurler saygilar cevap icin.

    • İlaçları her fırsatta uygulamanızı tavsiye etmem. Gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı tavuklarınıza fayda sağlayacağım derken zarar verebilir.

     Ben koriza içinde etkili olan enjektör ile ilaç uygulamadım fakat https://www.optimumkanatlisagligi.com/ sitesindekiler ile irtibat kurarak,soğuk zincir ile ilaç temin edip , onlarında tavsiyelerini alabilirsiniz.

     Ayrıca tavuklarınız için bir aşı takviminiz olsun ( sitemizdeki aşı takvimine bakmanızı tavsiye ederim ) düzenli olarak aşı yapmanızı ve haftada bir defa vitamin vermenizi tavsiye ederim. Bu durum hastalıkları en aza indirgeyecektir.

 44. Tesekkur ederim sag olun sizlere bir mujdem var bu gun itibariyla crd denilen hastaligi yendigimi soyleyebilirim hemde ne hastalik 24tane tavugumun gozleri sisti bir tanesinin icinden yassi birnohut buyuklugunde bir iltihap bezesi bile cikarttim arkadaslara faydali olmasi icin anlaticam ;hastalik belirtisi gosteren tum tavuklari kumesten (uzayan,gozu sisen,hirlayan) ayirdim195tavuktan 24 tanesi yani. digerlerini linco spektin ile adele icine 0.6 cc enjeksiyon yaptim yuzlerinde kizariklik olan coktu onlari ertesi gune duzelmis olarak buldum ama yinede aralarindan 3 tane uzayan cikti gece saat 3 teki kontrolumde onlara monodoks 100mg insan antibiyotiginin bir kapsulunu actim cay bardagina dokup uzerine 2ml su koydum iyice erittim tekrar enjektore cekip agizlarina 1ml verdim hepsi iyilesti sukur diger gozlerinden hasta olan 24 taneye gelince onlarada bir kapsul monodoksu gene 2ml suda eritip 1ml agizlarina vererek icirdim gozlerindeki kopuklu akintilari peceteyle sildim ve limon damlattim tabi biraz canlari yaniyor limon gozlerine deyince 15 dakka sonra ayni gozleri tekrar kurullayip Genta goz damlasi damlattim ama iyi olan gozede bir damla vermeyi ihmal etmedim sabah ve aksam bunu yaparak 2 gunde 20 tavugu iyilestirdim kumese donduler en agir olan iki gozude kapanmis olan 4 tavugumda bu sabah sisleri inmis vaziyette yem yemeye basladilar onlara 1yada 2 gun daha tedaviye devam ama Allaha sukur 1 tavuk zaiatla bu nalet hastaligi yendim arkadaslar gozunun icinden dev gibi beze cikardigim tavuk iyilesti ben ona ölur gözuyle bakiyordum su an pesimden ayrilmiyor annesi kabul etti beni herhalde hic bilmeden girdigimiz bu iste tam hersey bitti derken careyi nasip eden allaha sukurler olsun yanliz bu işe girecek arkadaslarima bir tavsiyem var yarka firmalarinin sukadar haftalik bu kadar haftalik işte 1 ay sonra yumurtlayacak yalanlarina kanmayin tavuk alacaksaniz en iyi ölcü terazi 1200gr altindaki hicbir yarkayi almayin yoksa hastaliklardan dolayi kilo aldirmak cok zor ben bundan sonra crd hastaligina yazili garanti vermeyen hicbir yerden tavuk almam buna garanti verebilecek yarka ciftligide soguk zincir asiyi uygulamis olmasi lazim hepinize saglikli bol yumurtali bir donem dilerim unutmadan 1500gr in alyindaki bir yarka yumurtlamaz aklinizda olsun

 45. Serkanbey tesekkur ederim tavsiyelere acigim tavuklarim ortalama 1200gr civari ama 800gr olanda var 1350gr olanda var bu tavuklar 50 yasindan sonra beni veteriner etmeye kararli galiba bu gun 2tanesi tuy yiyordu bir taneside boynunu tutamiyor arastirdim A vitamin eksikligiymis ve bu vitaminin eksikligide ayni crd gibi belirtiler veriyor ilk baslarda sonrasi gozde peynirimsi beze sulanma akinti ve boynunu tutamama o yuzden vitamix formula ari vitamini aldim sabah 20litre suya karistirip vericem daha bakalim neler gelecek basimiza bu arada diazyme 256 diye birsey getirdi bir arkadasim 1kg hediye olarak insallah faydali olur suruye

 46. Merhaba tavuklarımda Göz sulanması, bazılarında kafa şişmesi ve yeşil ishal ile iştahsızlık mevcut.
  Çoğunu kaybettim. Ayırdığım iki tavuk ve şehir dışından getirttiğim çok değerli civcivlerime geçmemesi için ne yapmalıyım.
  Aynı kümes e almak zorundayım hayvanları fakat hastalık onlara da bulaşacak.

 47. Gecmis olsun hemen benim izledigim yollari izlemenizi tavsiye ederim birde ayni kumese koymak zorundayim cumlesi yanlis salgin hastalik tasiyan insanlarin evinde kalirmisin gece ayni hesap bu bir karton kutu yap ayir yoksa hepsi telef olur ben 200 tavukla girdigim mucadeleyi 192tavukla yenmeyi basardim su an gayet iyi durumdalar sebebi hemen bir karantina kumesi cakarak hastalari ayirmamdan kaynakli bu gun itibariyla tum tavuklarim kilo almaya basladigini anladik cok sevincliyiz

 48. sistem yanlış hitap yanlış vakfolunmayan meslek üzerinden millete fikir beyanında bulunmak yanlış yanlışta yanlış….
  Düşününkü civciviniz değilde çocuklarınız hasta.Daha önce çocuğu hastalanmış birinden ordan burdan duyma bilgilerle eczaneden vs ilaç alığ kullanırmısınız yoksa çocuğunuzu alıp bir doktora mı götürürsünüz. İşte can alıcı nokta burası lütfen hastalarınızdan bir tanesini alarak bir VETERİNER HEKİME müracat ediniz.( veteriner değil ).Gerekli muayeneleri yaptıktan sonra uygun tedaviyi hastanıza başlayacaktır.Saygılarımla….

  • Nuh bey,

   Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Fakat yorumunuz sanırım tüm yazımı ve cevaplarımızı okumadan yapılmış bir yorum olmuş. Yazımızda daha önce karşılaştığım ve veteriner tarafından önerilen ilaçları paylaştım. Veteriner tarafından önerilmeden kullandığım ilacı da ayrıca yazıda belirttim. Ve neredeyse tüm yanıtlarda veterinere de durumu anlatarak uygun içerikli bir ilaç kullanmalarını tavsiye ettim. Buna rağmen eleştirinizi maalesef yapıcı bir eleştiri olarak dikkate alamıyorum. Çünkü bu konuda gerekli tüm hassasiyeti gösteriyoruz.

   Veteriner Hekim konusuna gelince de, evet dediğimiz gibi yazılması daha uygun olabilir fakat toplumumuzda alışıla gelmiş olarak kullanılan kelimelerden birisidir bu kelimede. Sizi hassasiyetiniz için tebrik ederim.

  • Nuh bey rahmetli ***** demistiki benzin vadida bizmi ictik o hesap tavuktan anlayan veteriner buldukta dediginimi yapmadik veterinerlerin hepsi kedi kopekci yada inek danaci kanatli veterineri yok olan birtane buldum oda habire bana yem takviyeleri satip sovuslemek derdinde 189 tavugum var haala 20 26 yumurtalarda geziyoruz e vitamini selenyum dan ispanya mali ne ilaclar verdim ama yumurta verimi almayi birturlu basaramadim guvenmi kaldi veterinerlere icimizde

  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz ilaç hakkında bilgim yok fakat bulunduğunuz bölgedeki veterinere durumu izah ederek bir ilaç temin etmenizi tavsiye ederim. Crd için antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Benzer bileşenlere sahip bir çok marka bulunuyor.

 49. S.a kümesimde bir kaç hayvanda hırıltı ve göz yaşı tespit ettik
  Ve ölümler oldu veteriner arkadaş ilk ölünün olduğu günden beri
  Hipradoxi ilaç kullanmamı söyledi düzenli olarak 4 gündür devam ediyorum ilaca rağmen ölümler var ölümler devam eder mi başka önlem almalıyım mı tavuklarım 16 haftalık
  teşekkürler

 50. Merhaba benım horozum şuan 5 aylık 1 dk dan bir hapşırıyor bunun için hangi ilaçı kulanamalıyım veya hangi doggal yiyecek vermeliyim bal sirke vb. hangisini verirsem ileşme gorebilirim

 51. 20 ile 30 gun arasinda ki civcivlerimde ozellikle hapsirma var. 1 tanesinde surekli agzini acip kapatiyor ve normalden hizli inip kalkiyor gogsu onu ayirdim. Digerlerinde sadece hapsirma var.hangi ilaci kullanmaliyim sizce?

  • Merhaba,

   Benzer durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Veterinere de aynı durumu paylaşıp uygun içerikli bir ilaç almanızı tavsiye ederim.
   Hasta olduğunu tespit ettiğiniz tavuğu diğerlerinden ayırarak çok iyi yapmışsınız.

   • Ayirdigin olmek uzere eritrotek ilacini 5 gun kullandim. Ama asil hasta olana fayda etmedi oliyor o diğeride allah a sukur yiyip icmesinde sıkıntı yok ama piskirma var. Bazılarının burnunun ustundede kirmizilik var 4 5 veteriner gezdim ancak hepsi farkli antobiyotikler onerdi.sizin tecrubelerinize gore ne kullanmaliyim.ve ne yapmaliyim?

    • Merhaba,

     Bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Sizde beş gün uygulamışsınız. Durumlarında kötüye gitme hissederseniz iğne ile antibiyotik yaptırmayı deneyebilirsiniz.

     Kümesin havalandırmasına, sıcaklığına dikkat edin. Haftada bir defa genel kapsamlı vitamin verin. Faydası olur inş.

 52. Merhabalar, Lohman ve rır tavuklar yan yana bakılabilir mi, yani aynı kümeste olmaları sorun yaratır mı? Yaşları aynı, 3 aylıklar.

  Ben sizlerin de bahsettiği gibi RIR tavuklarına merak saldım ve sonunda damızlık yumurta bularak (60adet) kuluçkaya koydum, 18 adet çıktı onları büyüttüm horoz ve tavuklardan yeniden kuluçka yaparak bu gün neredeyse 100 adet elde ettim.
  Şimdi elimde 20 adet 3 aylık horozlar var ve çok güzeller dileyen olursa satabilirim teşekkürler.

  • Merhaba,

   Ben iki ırkı bir arada bakmadım tecrübem yok fakat bazı ırkların bir arada olması bazen sorunlara sebep olabiliyor. Lohman ve atakslarda biraz bu sıkıntıyı yaşamıştık fakat sonra alışmışlardı.

 53. Ben 18 haftalik ataks aldim bir hafta içerisinde crd hastaligina yakalandılar tedavi uyguladim büyük oranda hastalığı yendim tavuklarımtavuklarım 23 haftalik oldu halen kılavuz yumurta vermeye baslamadilar sadece günde 1 ile 3 arası yumurta veriyorlar önceleri yarka geliştirme yemi verdim son 1 haftadır yumurta yemi veriyorum yumurtlamalari için ne yapmalıyım

 54. yazıları ve yorumları okudum benimde horozumda aynı sorun var nefes almakta zorlanıyor hırıltı var midesi taş gibi gözleri kapandı halsiz veterinere gittim ve bana pan-terramycin verdi hergun 0.5cc enjektor ile vurmamı söyledi bugun 2.gün ama horoz dahada kötüye gidiyor ayırdım kümesten bu ilacın faydası var mı birde ne yapmam lazım horoz gün gectikce eriyor desem yeridir acil yardım lütfen hocam

 55. Merhaba benim 1 horozum 2 tanede tavugum var 3 taneydi ama birini gecen hafta kaybettim birden bire fenalasti antibiyotik vuruldu ama öldü vucudunda çıban tarzi yaralar farkettik öldükten sonra simdide horozum hasta boynu kasiliyor yan dönüyor başı felcli gibi ve burnundan agzindan salya gibi bisiler geliyor grip gibi nefes almada zorlaniyor arada veterinerin verdigi antibiyotikli ilaçları veriyorum 2 gündür henuz bi duzelmesi yok sizce hastaligi nedir ne yapmak lazim yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Merhaba,

   Yazdıklarınızdan anladığım sanki crd harici bir hastalıkta mevcut gibi 🙁 fakat bu şekilde bizim anlamamız maalesef mümkün değil. Sağlıklı olanları hasta olanlardan ayırın mutlaka ve mümkün ise ölen tavuklara veteriner bakabilir ise daha kolay bir teşhis konmuş olacaktır.

  • 14 martta yazdigim yazida horozumu malesef kurtaramadim simdi de 1 adet tavugumda hapsirma var hirilti yada halsizlik istahsizlik falan yok şükür buna karsilik dogal ne tur bir yol izlemeliyim tavuguma yardimci olma sansiniz var mi

   • Merhaba,

    Ayda bir defa sularına az miktarda elma sirkesi katabilirsiniz. Hasta olduğunu düşündüğünüz tavuklarınızı mutlaka diğerlerinin yanından ayırın.
    Kümesinizde temizlik yapmayı da ihmal etmeyin.

 56. Merhaba; benim ispenç tavuklarımdan bir tanesinde halsizlik var pek yem yemiyor 2 horozum da da halsizlik durgunluk var ve horozlarımın ibiklerinde hafif karartı var ishal hırıltı vs yok. sürekli sularına vitamin mutlaka katıyorum. daha önce veterinerimin tavsiyesiyle ara ara sularına hiprodoksin ilave ediyorum. Dışarıdan Yabancı bir tavuk vs alıp aralarınada koymadım. sizce ne tür bir hastalığı kapılmış olabilirler ve neler yapmam gerekiyor ölmemeleri için. Şimdiden Teşekkür Ederim… 🙁

  • Merhaba,

   Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla tavuklarınıza özenle bakıyorsunuz. Fakat tavuklar ne kadar iyi baksanız da bazen beklemediğiniz anda hasta olabiliyor.
   Örneğin yaz mevsimi gelmesi ile bölgenizden geçebilecek kuşların kümesinize uğraması sonrasında hiç beklenmedik hastalıklar bulaşabiliyor.

   Aşılarınızı zamanında yapıp, özenle bakmaya devam ederseniz beklenmeyen hastalıkları da en az kayıp ile atlatırsınız inşallah.

   Vitamin konusunda da vitamin ile ilgili konudaki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 57. Merhaba benim tavukların arasına dışarıdan tavuk karışmıştı yarım saat hasta oldugunu görünce sahibine verdim ancak 2 gün sonra benim tavuklarında gözlerinde akıntı olmaya başladı.Tetramisin diye bir ilaç önerdiler 2 gündür sularına katıyorum yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*