Tavuklarda Kullanılan Vitaminler

Vitaminler tavuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve yaşamanı sürdürebilmesi için gerekli maddelerdendir.

Tavuklarımız için kullandığımız vitaminleri de bilinçli bir şekilde kullanmak hedeflediğimiz faydaya ulaşmamızı sağlayacaktır. Fakat bilinçsizce yaptığımız kullanımlar ise maalesef yarardan çok zarara yol açabilmektedir.

Tavuklarıma ne sıklıkla vitamin vermeliyim ?

Takviye amaçlı verilen vitaminlerde haftada 1-2 gün vitamin verilmesi tavsiye edilmektedir. Örneğin A vitaminin fazlalığı karaciğer üzerinde baskı oluşturur . tavuklarda yumurtanın irileşmesine ve bunun neticesinde kıç çıkması ve gagalamanın artmasına varan sorunlara yol açabilir. D vitamini fazlalığında ise böbreklerde sorunlara yol açabilir.

Vitaminleri Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Vitaminleri günlük olarak değiştirdiğiniz, yeni sularda vermenizi tavsiye ederiz.  Uzun süre suda bekleyen vitaminler etkilerini kaybederler.

Tavuklara verilen vitaminler nelerdir ?

Piyasa da bir çok vitamin markası ve çeşidi bulunmaktadır. Kendi tavuklarım için besin takviyesi olarak vitamin verdiğimde multi vitaminleri kullanmayı tercih ediyorum. Fakat tavuğunuzun vitamin eksikliğinden ötürü bir rahatsızlığı oluşmuş ise veterinerinizin size önereceği ilgili vitamini kullanınız.

Piyasa da  tercih edilen başlıca vitamin markaları  ; Vimarmix Eurovit , süpervit , polivit

Yazdığım ürünlerden Vimarmix Eurovit kullanıyorum ve tavsiye ederim. Fakat bölgeniz de kolayca temin edebileceğiniz diğer multi vitaminleride kullanabilirsiniz.

Benim kullandığım ürünü 2017 yılında 20 TL civarına almaktayım.

5 yorum

  1. Merhaba ,
    Bu vitamin için sitesine girdiğimde kullanırken eldiven gözlük vs kullanına diyorlar sebebi nedir acba bir de satışını yapan bir site var mıdır bilgi verirseniz çok sevinirim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*