Tavuklarda Kullanılan Vitaminler

tavuk-vitamin

Vitaminler tavuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve yaşamanı sürdürebilmesi için gerekli maddelerdendir.

Tavuklarımız için kullandığımız vitaminleri de bilinçli bir şekilde kullanmak hedeflediğimiz faydaya ulaşmamızı sağlayacaktır. Fakat bilinçsizce yaptığımız kullanımlar ise maalesef yarardan çok zarara yol açabilmektedir.

Tavuklarıma ne sıklıkla vitamin vermeliyim ?

Takviye amaçlı verilen vitaminlerde haftada 1-2 gün vitamin verilmesi tavsiye edilmektedir. Örneğin A vitaminin fazlalığı karaciğer üzerinde baskı oluşturur . tavuklarda yumurtanın irileşmesine ve bunun neticesinde kıç çıkması ve gagalamanın artmasına varan sorunlara yol açabilir. D vitamini fazlalığında ise böbreklerde sorunlara yol açabilir.

Vitaminleri Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Vitaminleri günlük olarak değiştirdiğiniz, yeni sularda vermenizi tavsiye ederiz.  Uzun süre suda bekleyen vitaminler etkilerini kaybederler.

Tavuklara verilen vitaminler nelerdir ?

Piyasa da bir çok vitamin markası ve çeşidi bulunmaktadır. Kendi tavuklarım için besin takviyesi olarak vitamin verdiğimde multi vitaminleri kullanmayı tercih ediyorum. Fakat tavuğunuzun vitamin eksikliğinden ötürü bir rahatsızlığı oluşmuş ise veterinerinizin size önereceği ilgili vitamini kullanınız.

Piyasa da  tercih edilen başlıca vitamin markaları  ; Vimarmix Eurovit , süpervit , polivit

Yazdığım ürünlerden Vimarmix Eurovit kullanıyorum ve tavsiye ederim. Fakat bölgeniz de kolayca temin edebileceğiniz diğer multi vitaminleride kullanabilirsiniz.

Benim kullandığım ürünü 2017 yılında 20 TL civarına almaktayım.

8 yorum

  1. Merhaba ,
    Bu vitamin için sitesine girdiğimde kullanırken eldiven gözlük vs kullanına diyorlar sebebi nedir acba bir de satışını yapan bir site var mıdır bilgi verirseniz çok sevinirim

    • Slm arkadaslar oncelikle eldiven ve gozluk bulundurmanizdaki tavsiye sundan ibarettir ellerinize bulasan kimyasallar zamanla cilt bozukluluguna yol acabilir ki buna ciddilikli uyup uygularsaniz sagliginiz acisindan daha iyi olur gozluk kullanmanizi tavsiye ettikleri ise goz tabakalarina ucan yada kacan kimyasal gozlerinize ciddi derecede zarar verir bu ilk zamanlar olmaz ama zamanla ilerleyen ve tedavisi sikintili bir hal alabilir bu yuzden sagliginiza onem veriniz ve gerekli tedbiri aliniz olaclara gelince internet sitesi uzerinden alacaginiz hic bir ilac saglikli degildir o yuzden cevrenizee bulunan veteriner hekimliligince onerile nitelikte hareket etmeniz dha saglikli olacaktir saygilar iyi gunler

  2. Merhaba,
    İsa tinted 150 adet serbest tavuğum var. Çok fazla birbirlerini gagalayıp tüy yoluyorlar. Özellik kıç kısımları tamamen açıldı. aBazılarında sırta kadar varan açıklıklar oluştu. Bu neden oluşabilir. Teşekkürler.

  3. Mehmet bey kardesim tavuklarinda A vitamini eksigi var tuy yiyorlarsa fosfor ve Avitamin eksigi var polivit veya vitamix formula ver 20litre bidona paketi dok suluklara pay et bendede 193 lokman var bu gun sitesinden ogrendim bunu ve hemen uyguladim ben vitamix kullandim eczanede 7 tl 100gr paket ari icin diyor ama tum hayvanlara oluyormus polivit te ayni fakat fiyati daha fazlaymis o yoktu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*