Yaz Aylarına Girerken Kümeslerimizde Yapmamız Gerekenler

Tavuk Kümes İçi 6
tavuk kümes içi dizayn

Merhaba Tavukk.Com takipçileri. Yeni bir yaz mevsimine daha girmek üzereyken, sağlıklı bir ortam ve hayvanlara sahip olmak için kümeslerimizde neler yapmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istedik.

Yaz ayları geldiğinde kümesi olan kişilerin en çok dert yandığı şeylerin başında maalesef bit sorunu gelmektedir. Bu yaratıklar sıcak havalarda yaşayıp hızlıca ürediği için tiksindirici, kaşındırıcı ve hoş olmayan neticelere sebep verebilmektedir 🙂 Bit ve diğer hastalıklara yakalanmamak için önerilerimizi aşağıda sıralıyorum.

 • Dezenfektan ürünler ile genel kapsamlı bir temizlik yapmak, ( Kümes boyutunuz ve kanatlı sayınıza göre belirli aralıklarla bunu tekrar etmelisiniz)
 • Kümes içini Chrysamed Konsantre Ec ürün ile her ay ilaçlamak
 • Tavuklarınızın eşelenebileceği toprak alanlar oluşturmak
 • Haftada bir iki defa genel vitamin vermek
 • Düzenli aşılarını yapmak

Bu saydıklarımızı yapmaya özen gösterdiğiniz müddetçe daha sağlıklı tavuklara ve nezih ortamlara sahip olacağınızı ümit  ediyorum.

8 yorum

  • Merhaba,

   Yıkamaktan kastınız sanırım kümesi yıkamak. Caldez markalı dezenfektan ürünler var.( kireç gibi toz ) bu tip ürünleri kullanabilirsiniz. Yada suyun içine bir miktar çamaşır suyu katarak ilaç püskürtme makinesi ile de duvarlara vs sıkıldığını biliyorum. Fakat çamaşır sulu uygulamayı ben daha önce test etmedim.

   • Aslında şunu demek istemiştim ; bit tavukların üstünde olduğuna göre tavukları banyo vs. yaptırmanın doğru olacağını düşündüm de 🙂 bit kümeste değil tavuğun üstünde yaşamıyor mu ? Kümes ve vucut temizliği paralel yapılmalı.. top yekün bit ve parazitle mücadele edilmeli…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*