En Çok Yumurtlayan Tavuk

rir-tavuk

Tavuk besleyicileri , en çok yumurtlayan tavuk hangisi diye merak etmektedir fakat bu durum bir çok etkene bağlıdır. ( Yaşam şartları, bakım, vb.) Bu sebeple en çok şu ırk yumurtlar demek yanıltıcı olabilir. Bu yazımız da yumurta verimi yüksek başlıca ırkları sizler için derledik.

Tavuk besleyicileri , besledikleri tavuklarının hem et hem de yumurta verimi açısından yüksek verimli tavuklar olmasını isterler. Yumurta amaçlı tavuk besleyenlerin, tavuk seçimi yapmalarını belirleyen etkenlerden biriside yumurta rengidir. Toplumumuz da beyaz yumurtaya talep, kahverengi yumurtaya göre daha az olmakta. Özellikle köy yumurtası alımı yapanlar, köy yumurtasının kahverengi olduğunu düşünmekte ve beyaz yumurtayı tercih etmemektedirler.

Yumurta renginden sonra karşımıza çıkan diğer bir özellikte beslenecek tavuğun, saf kan ırkmı olacağı yoksa hibrit bir cinsmi olacağı yönündedir.   Hibrit cinsler farklı saf kan ırkların eşleşmesi neticesinde ortaya çıkan  yumurta verimi yüksek tavuklardır. Hibrit cinslerin safkan ırklara göre eksi yönü;  hibrit tavuk ve horozunuzun eşleşmesi neticesinde ortaya çıkan civcivlerden aynı verimde yumurta alamayacak olmanızdır. Aynı verime sahip cinsi elde etmek için, tekrardan aynı cins civciv almak veya saf kan ırklarınızı eşleştirmeniz gerekecektir.

Bu ufak bilgilendirmelerden sonra gelelim en çok yumurtlayan tavuk sıralamamıza ;

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri

1-  Hibrit Irklar ( Lohman, Atak, Atak-S )

2- Ligorin ( Leghorn) – Bu cins tavuklar beyaz yumurtlarlar ve et olarak çok verimli değillerdir.

3- Rhode Island Red ( RIR) – Kahverengi yumurtlar

4- Australorp – Kahverengi tonlarında yumurtlar

5- Amrock – Kahverengi tonlarında yumurtlar

6- Plymouth Rock – Kahverengi tonlarında yumurtlar

7- Sussex – Kahverengi tonlarında yumurtlar

Sıralamasını yaptığımız tavuklar hepsi birbirinden değerli ırklardır, sıralama numarasına çok fazla önem vermeden yumurta için temin edebilirsiniz. Fakat tavukk.com olarak önerimiz zor şartlara olan üstün uyumu ve bir çok hibrit ırkın ortaya çıkmasında kullanılan Rhode Island Red ( RIR ) olacaktır.  Diğer ırklardaki sizlerin tecrübelerini de bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.

rir-tavuk
En Çok Yumurtlayan Tavuk

anahtar kelimeler: yumurta ırkı tavuk cinsleri, yumurta ırkı tavuk, yumurta tavukçuluğu, En Çok Yumurtlayan Tavuk, en çok yumurtlayan tavuk, en fazla yumurtlayan tavuk, en çok yumurtlayan tavuk türü, en çok yumurtlayan tavuk hangisi,

17 yorum

  • Merhaba,

   Bir kaç ay sonra sitemizden de bu tipin satışı için çalışmalarımız başlayacaktır. Bu süreç içerisinde internet alış veriş sitelerinden araştırma yapabilirisiniz.

 1. En çok ihtiyaç duyulan yumurta ve Tavuk eti. Peki bu konuda bir üniversite varmı? Sanırım yok. Neden Tavukçuluk üzerine veteriner yetişmez ülkemizde. En azından Arıcılık üniversiteleri kurulmaya başladı. Bu bile başarı bizim için. Hastaneler de Onkoloji bölümlerinde yatak yok. İnsan sağlığı hiçe sayılıyor. Tarımda zehir yediriyorlar bize.

 2. Satilan tavuklarin kac haftalik olduklari konusunda cok yalan soyleniyor 16 haftalik diye verilen yarka aldigim tarihi yazdim pilic gelistirme yemi ver dediler verdim veeee tam 12 hafta sonra ilk yumurtayi aldim yazilanlara inanmiyorum hepsi yalan satilan tavuk 16 haftaliksa neden 28,,,30 ,, haftalarda kilavuz veriyor yalanla aldiginiz paralarin hayrini gormeyin zehir olsun zehir

  • Merhaba,

   Evet Lohman Brown sayfasında da bu duruma vurgu yapmıştım. Piyasada satış yapan firmaların dedikleri rakamları dikkate alarak yatırım yapmayın, bu işi tecrübe etmiş kişilerden bilgi alarak yolunuza devam etmenizi tavsiye ederim.

 3. Gelelim tavuktan verim alamiyorum diyen lere yine soyluyorum bizim gibi 200 ..300.. tavuk besleyen yumurta yemi veren vatandas olarak yillik ortalma yuzxe 60 fazlasi yok kisin isitici kullandim 18 saat isik yaktim yuzde 45 gecmedi yazindayazinda yuzde75 .80 yil ortalamasi yuzde 60 gecmiyor tavuk ciftlikleri yuzde 90 lari buluyormus ne veriyorlar bilmem ama salma tavukta ben hic bir kar gormedim

 4. 200 tavugum var yil ortalmazi gunluk 120 yumurta 50 krs 60 tl gunluk aylik 1800 yem gideri ortalama 800 tl olenler ve uc yilda tavuklari yenileme yani amortisman gerisini siz hesaplayin ben bu isi yapan birisiyim i

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*