Kuluçkalık Yumurta Nasıl Saklanır

Kuluçka Makinasi Resimleri 4

Kuluçkalık yumurta nasıl saklanır

Kuluçkalık yumurta olarak seçtiğiniz yumurtalarınızı, saklarken sivri tarafı aşağıya gelecek şekilde, yarı dik, biraz sağa veya sola yaslanmış durumda bekletmek gerekmektedir. Bu yumurtaları günde bir iki defa yaslağınız yerin tersi konuma yaslayarak saklamanız faydalı olacaktır. Ayrıca yumurtanızı yıkamayın.

Kuluçkalık yumurta kaç derecede saklanır

Kuluçkalık yumurtalarınızı 14-15 derece civarlarını geçmeyen ortamlarda saklamaya özen gösterin. Yumurtalarınız serin, güneş almayan yerlerde bulundurmaya özen gösteriniz. Genelde köylerimizde yumurtaların güneş almayan bir yerde buğdayın içerisinde bekletmeyi tercih etmekteler.

Kuluçkalık yumurta kaç gün bekler

Kuluçkalık yumurtanızı belirttiğimiz şartlarda, 7 güne kadar bekletmeniz idealdir.  7 günden sonra çıkım veriminiz azalmaya başlayacaktır. Tavsiyemiz en kötü ihtimalle belirtilen şartlarda saklanılması durumunda 15 günü geçmemesi yönündedir.

Hangi Yumurtaları Kuluçkalık Olarak Seçmeliyiz

Yumurtasını aldığınız tavuğunuzun, sağlıklı, herhangi bir hastalığı olmayan, beslenmesi güzel olan tavuklar olmasına özen gösteriniz. Yumurtalar tavuğunuzun özelliğine göre çok küçük veya büyük olmamalıdır. Yumurtaya yeni başlamış tavuklarınızın 45 gün boyunca yumurtalarını seçmemeye özen gösteriniz.

4 yorum

 1. her kese selamlar bana bi konuda yardim ede bilermisiniz bu gun benim civcivlerim cikmaya basladi bir iki yumurtamin icinde civciv olu cikti kabugunda kirmisdi ama oluydu bu neden ola bilir sebebi nedir

  • Merhaba,

   Bu gibi durumların bir çok sebebi olabilmekle birlikte, kendi tecrübeme dayaranak yapacağım yorum ise ; diğer yumurtalarınızın çıkımında sorun yaşamıyorsanız. Çıkmasında sorun olan yumurta seçimi yanlış yapılmış olabilir. Yumurtanın seçildiği tavuğun yaşı, sağlığı, yumurtanın fazla büyüklüğü veya küçüklüğü , eşleşilen horozun yeterliliği vb. sebeplerden kaynaklı olabilir.
   Ayrıca çıkım sürecinde nem seviyesini de 65-70 aralığında ayarlamanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba,

   Kuluçkalık yumurtalarınızı buzdolabında saklamayın. Serin, güneş almayan bir ortamda muhafaza etmenizi tavsiye ederim.
   Büyüklerimiz eskiden buğday içinde muhafaza edermiş.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*