Safkan Australorp Nasıl Anlaşılır

Australorp Tavuk Resimleri 2

Australorp adı altında piyasada bir çok tavuk, civciv ve horoz satışı yapıldığını görmekteyiz. Alışveriş yaparken daha dikkatli olup, verilen paramızın karşılığı güzel bir australorp cinsine sahip olabilmemiz için aldığımız tavuklarda şu özelliklere dikkat etmeniz de fayda vardır.

Safkan Australorp’un başlıca özellikleri :

–      Gaga tamamen siyah olmalıdır, sarıdan siyaha geçiş yapan bir gagaya sahip civciv olmamalıdır.

–      Tavuklar iri , göğüs kısmı geniş gösterişli bir yapıdadır

–      Bacaklar kısadır

–      Tüyler yumuşak ve parlaktır. Özellikle güneş altında parlar

–      Ayak tabanları açık tonlu siyah şeklindedir

–      Bacakları parmak uçlarına kadar siyahtır. Safkan olmanyanların parmak uçları sarı tonları olur.

–      Civciv iken yüzü ve boyunda fazla beyaz tüy olmamalıdır.

Australorp Resimleri

20 yorum

 1. Australorp diye 20 nisan 2017 de 15 ferik aldım. 1 aydır besliyorum. Tüyleri ve ayakları siyah. Fakat boyunlarında kahverengi – kırmızı tüyler oluşmaya başladı. Ataks tavukla-rındaki gibi.Acaba kırma mı? Bilenler lütfen yazsınlar. ATAŞ

  • Merhaba Ahmet bey,

   Yorumunuzu geç gördüm kusura bakmayın. Ben daha önce australorp larda bahsettiğiniz gibi bir özelliğe denk gelmedim. Muhtemelen kırma gibi gözüküyor. Nereden aldınız ? İrtibata geçme imkanınız varsa satıcınızla görüşmenizi tavsiye ederim.

 2. Sevgili admin. Benim tavuklar tahminen 24-25 haftalık. Bio_vac_ndv_6-10_h120 aşısı uygulanmalı mı? Sesleri değişti.”cik cik” sesleri gitti, kalın sesler başladı. Kiminin ibikleri kızardı,kimininki hiç büyümedi. Yumurtlamaya yakın olduklarını düşünüyorum,ne dersiniz?

  • Merhaba

   Australorp hibrit bir ırk değildir. Yani austrolorp horoz ve tavuğun eşleşmesinden australorp civciv elde edebilirsiniz. Hangilerinin hibrit olup olmadığı ile ilgili araştırma yapmanız gerekir.

  • Merhaba,

   sahibinden.com gibi alışveriş sitelerinde satan kişiler var. Fakat güvenilir bir kişi ve safkan bulmak biraz zor. İkinci bir tercih olarakta kuluçkalık yumurta alıp kuluçka makinenizde kendiniz çıkartıp yetiştirmeniz şeklinde olabilir.

  • Merhaba,

   Şuan için şuradan alabilirsiniz diyeceğim bir yer yok maalesef. Ben uzun süredir alım yapmadım. sahibinden.com gibi alışveriş sitelerinde satıcılar var, referanslara ve yazdıklarımıza uygunluğuna göre değerlendirme yapabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*