Tavuk Aşı Takvimi ve Fiyatları

tavuk-asi-fiyat
Tavuk Aşıları

Tavuklarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için bir çok etken vardır. Bu etkenlerden önemli bir paya sahip olanlarda aşılardır. Aşı konusunda toplumumuzda  maalesef çok fazla özen ve bilgi eksikliği mevcut.  Tabi ki ticari işletmeleri bu kapsamın dışında tutuyoruz. Yazımızı hazırlamamızın sebebi, küçük ve orta çaplı tavuk besleyicilerine yöneliktir.

Uygulayacağımız aşılar tavukların suyuna katılan canlı aşı veya iğne ile yapılan inaktif aşılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Görüştüğümüz teknisyen ve veterinerler bölgeden bölgeye farklı aşıların kullanılabileceği fakat küçük ve orta çaplı besleyicilerin aşağıda belirteceğim aşıları kullanmasının yeterli olacağı görüşündeler.

Uygulayacağımız Basite indirgenmiş aşı takvimi :

GünAşı İsmiEtki AlanıAçıklamaFiyatı
10BIO-VAC CLONENewcastleSularına uygulanır.Genelde 4-8 günlük civcivlere uygulanması gerektiği yazar fakat görüştüğüm bir veteriner 10 günlükken yapılması gerektiğini tavsiye etti. Bu aşı Newcastle için etkili olan civcivlere uygun hafif bir aşıdır.20 TL
21İba_vacGumboroSularına uygulanır.Bu aşıyı 14 ve 21. günlerde iki defa uygulayabilirsiniz fakat ben bir defa tercih ediyorum. 30 TL
31Bio_vac_ndv_6-10_h120Newcastle ve Enfeksiyöz Bronşitisİlk aşıdan 3 hafta sonra sularına uygulanır. Etkili ve önemli bir aşıdır. 2-3 ayda bir tekrar edilir. 30 TL

AŞILARI NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİM ?

Bu aşıları veterinerden temin edebilirsiniz.  Sizin bölgenizde hangi veterinerde bulunduğunu Güneşli aşı websitesinden öğrenebilirsiniz.

AŞI NASIL YAPILIR ? 

Aşının nasıl yapılacağı konusunda bilgisi olmayanlar, sitemizdeki bilgiler bölümünden faydalanabilirler.

67 yorum

 1. merhaba tavuk ve civcivlerin yaz ve kız akşam tüneklerin yerleri nasıl olmalıdır?yer sıcaksa veya kapalı için tünedikleri yer nemli ise bir pencere açık olabilir mi.nemin zararı var mıdır?fazla nem solunum yolu hastalığına neden olabilir mi teşekkür ederim…

  • Merhaba,

   Sağlıklı bir kümes için havalandırmanın iyi yapılması gerekir. Fakat bu havalandırmayı doğal yollardan yaparken tavuklarınızın yoğun hava akışına maruz kalmamasına özen gösterin.( Karşılıklı cam açılması, yoğun rüzgar gelen yerlerin açık bırakılması vb. uygulamalar yapılmamalıdır. ) Aksi halde tavuklarınızın hastalıklara yakalanması daha kolay olacaktır.

   Kendi kümesimde pencere camını yukarıdan aşağıya doğru açılır şekilde olmasını tercih ediyorum. Bulunduğum bölge aşırı sıcak nemli bir bölge olmadığı için nem konusunda bir sorun yaşamıyoruz.

   Ayrıca kümesinizin sıcaklığını 15 derece altına düşürmemeye özen gösterin, 18-20 civarı dereceler kümes için ideal ısı dereceleridir. Fazla nem kümes için önerilen bir durum değildir. Fakat solunum yolu hastalığına sebep olur mu o konuda bilgim yok.

   • kümeslerin rüzgar görmemesini havalandırmayı da üstden yapınız nem ve rütübet varsa şayet hayvanların rütübetsiz oldugu yerde nemin fazla olmadıgı yerde bulunudurunuz genelde mantar ve diger hastalıklara davatiye yaparsınız şünü asla unutmayınız güneş görmeyen evden doktor eksik olmaz sonum yoları astım ve hayvanların kafalarını sallaması bu görünüyorki mikrop burada var demekdir orayı çok güzel şekilde kurulayınız hayvanı havalandırınız günde 2 saat güneş hava alsa yeterli gelecekdir yerleri kuru topraklar içinde yemler toz almadan su toz almadan yapınız hayvan severler benim bilgilerim bukadar ama haftada 3 gün vitamin koyunuz sularına içilen suda elma sirkesi koyunuz 5 kilo suya bir yemek kaşıgı yeterli gelir hayvanlar kuşlardan uzak serce ve kumrulardan uzak bulundurunuz çünkü hastalıkları taşıyorlar bu gibi kuşlar hayvanla bulaşıyor sonrada

  • mrhb benim 7 ferikle 4 hint horozum var horozlar mart 2..3 nisan 5..6 da çıkan yavrularım var şuan yumutlamaya başlayanları var martda çıkan feriklerden birisi kuluçkaya yatdı biriside yumurtluyor bunlara ben 2 çeşit aşı almıştım nisan 15 de sularına koydum nisan yavrularına verilmemişdi onlara mayıs 15 de vermişdim hepsine birden verildi aşılar ,,BIO-VAC ND -18 DİGERİDE PASTİKAT.LA SOTA İSİMLİ AŞILAR BENİM HAYVANLARIM ÖYLE FAZLA DEGİL HEPSİ 12 TANE DİR BUNLAR 6 AYI GEÇMİŞ DURUMDA ŞUAN AŞILAR BAYA OLDU YAPILALI 6 AY SÜRESİ VAR DİYORLAR AMA GERÇEK ŞUKİ EN FAZLA 3 AYDA BİR AŞI YAPILMASI GEREK FAZLA DUYARLI AŞILAR DEGİL ŞUAN YAPMAK İSTEDİGİM 4 LÜ AŞI YAPDIRAYIM DİYORUM ACABA DOGRUMU YAPIYORUM BUNDAN ENDİŞELİYİM HAYVANLARIM ÖNEMLİDİR BENİM İÇİN AŞI OLACAKSA EN İYİSİNİ İSTERİM

   • Merhaba,

    Dörtlü aşı denen aşı maliyetli bir aşı. Eğer çok sayıda tavuğunuz varsa sorun değil fakat az sayıda tavuk için çok maliyetli olur. Belki bölgenizdeki veteriner başkası için hazırladığı aşıdan size de verebilir. Görüşmenizi tavsiye ederim.

 2. Selam
  sadice veba degilde Ikili asiyi 10. gunde civcivlere ( farkli gun;lerde dogan civcivler de varR ornegin hic asi yapilmamis 30 gunluk ) ve yumurta tavuklarina uygalasam uygun olur mu ne onerirsiniz? diger bir sorum ise gumboro asisinida nd yontemiyle uyguluyoruz?

  • Merhaba,

   10. günde ikili aşı yapanlarda var fakat civcivlerin en az etkilenmesi için en hafif doz olan clone tavsiye etti veteriner. İkili aşının clone’a göre daha ağır olduğunu iletmişti. Onun bilgisini referans alarak ben ilk aşılamayı clone ile yapıyorum.
   Gumboro aşısı ise benim belirttiğim markada sularına katılarak yapılıyor.

 3. Merhaba tavuklarımda burun akıntısı hırıldama ve öksürük belirtileri var.Yumutlayan tavuklarımın verimi düştü ama hasta gibi değiller.Tavuklar arka bahçemde salma olarak bakıyorum kümesleri düzenli temizleyip kireçliyorum.Havalardan olabilir mi yada bu belirtilerin sebebi nedir?Bilgi verebilir misiniz.

  • Merhaba,

   Olvac 4lü karma aşı kullanım kılavuzunda bu aşı vurulmadan önce newcastle ve enfeksiyöz bronşitis’e karşı aşılanmış olması gerektiği belirtiliyor. Bu aşıları tamamladıktan sonra 4 lü karma aşıyı yaparsanız korizaya karşıda önlem almış olursunuz. ve tavuk sayınız fazla ise yapmanızı tavsiye ederim. Bunun haricinde hastalık olmaması durumunda ek bir ilaç kullanmanıza gerek yok.

 4. Selamlar.

  1,5 aylık civcivlerim var. Satın aldığım kişi herhangi bir aşı yapmamış. Bu aşamadan itibaren hangi aşıları yapmam uygun olur acaba. Aşılama takvimini geçirenler için bir öneri var mıdır?

  • Merhaba Bekir bey,

   Aşı listemizdeki birinci ardından 2-3 ay sonra 3. sıradaki aşıyı yapmanızı tavsiye ederim. Ardından üç ay aralıklarla üçüncü aşıyı yapmanızı tavsiye ederim. Aşıların maliyeti düşük ve suya karıştırılarak kolayca uygulandığı için düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba,

   İlk hangi aşının yapıldığını bilmek lazım. İlk aşı sadece Newcastle aşısı ise ilk aşıdan 3 hafta sonra yapılması tavsiye ediliyor. Eğer Newcastle ve Enfeksiyöz Bronşitis yapıldı ise 2-3 ayda bir tekrar edilmesi tavsiye ediliyor.

 5. Selamunaleykum benim tavuğum gulk yatıyor 19. Günde bugün bktım ki tavuk çicek hastakigina yakalanmis tavugu ve cikacak olan civcivleri nasil kurtarabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba,

   Çiçek hastalığı tanısını kendiniz mi koydunuz ? Bu gibi tetkiklerde laboratuvar incelemesi gerekebilir.
   Hasta olduğunu düşündüğünüz tavukları diğerlerinden ayırarak, en kısa sürede bir veterinere danışarak, gerekli aşı ve diğer tedavi yöntemlerinizi uygulamanızı tavsiye ederim.

 6. selam aleyküm kolay gelsin. benim 300 adet lohman tavuğum var. ama hiçbir zaman 300 yada 250 adet yumurtaya ulaşamadım. 150 ile 170 arasında kalıyor. yorumlarınızı okudum ve aşı dan olabileceği kanaatine vardım. ama yinede bunun nedenini siz benden daha iyi bilirsiniz.nedeni nedir acaba? benim 4 lü karma aşı alabileceğim güvenilir bi yer varmı? bizim buralarda aşı çok zor bulunuyor. (bitlis)

  • Aleyküm Selam,

   300 tavuktan günde 300 tane yumurta beklemeyin. Tavuk cinsleri tablosunda yer alan yumurtlama bilgileri en iyi şartlarda elde edilen en iyi veriler.
   Bence günlük 150-200 arası yumurta sayısı sizin için ideal bir rakam.
   Kümesinizin ve tavuklarınızın bakımını aksatmadan yapmanızı tavsiye ederim.
   Aşı temini içinde http://gunesliasi.com.tr/Home/iletisim bu firma ile irtibat kurabilirsiniz. Sizin bölgede bir bayisi varsa yönlendirme yaparlar.

  • Merhaba,

   Aşı yapmak hastalıklara yakalanınca daha az etkilenmek için yapılır. Yapılmaması durumunda da hastalığa karşı daha savunmasız olurlar. Belirtilen talimarlara göre yaptırmakta fayda var.

  • Merhaba,

   Civcivleriniz hasta iken aşı yapmayın. Sağlıklı iken aşı listesinde belirttiğim BIO-VAC CLONE isimli aşı ile başlayabilirsiniz. Ardından her üç ayda bir defa Bio_vac_ndv_6-10_h120 isimli aşıyı kullanabilirsiniz.

 7. kolay gelsin erzincanda yaşıyoruz sadece hıpraviar s aşı bulduk clone yi temin edemiyorlarmış civcivlerim bugün 1 haftalık oldular hipraviar s kullansam sorun olur mu

  • Merhaba,

   Hıpravıar markalı aşıda daha önce detaylı bir araştırma yapmadım. İnternetten uygulama kılavuzuna baktığımda 1-3 haftalık aralığında uygulanabileceği anlaşılıyor.
   Temin ettiğiniz veterinerden bilgi aldınız mı? Ben bu aşı hakkında çok bilgim olmadığım için en azından bir hafta daha bekleyip öyle uygulamanızı tavsiye ederim.

 8. Merhabalar tavuklarim var yanliz 2 cesit hastalik oluyor ve soyle anlatayim kanatini dusurup kuyrugunu dusurup dusünuyor ve isale benzer durum oluyor sanki bagirsak enfeksiyonu olmus qibi ve bir dieri ise solunum.yolu enfeksiyonu hirilti tiksirma ve tavuklar kimi yeşil ishal kimi beyaz ishal oluyir

 9. MERHABA BENİM 120 ADET ATAKS TAVUĞUM VAR.22 ŞUBATTA ALDIM KLAVUZA YAKIN DEDİLER TABİ YALAN DAHA YENİ BAŞLADILAR YUMURTAYA 6.7 ADET OLUYOR 4.5 GÜNDÜR BEN ALDIKTAN SONRA VİTAMİN VERMEDİM.ANTİYOTİK VERDİM.SONRA 4 ADET HOROZ ALDIM 10 GÜN SONRA BİRİ HASTAYDI ALDIM İÇLERİNDEN HEMEN ANTBİYOTİK VERDİM 3 GÜN.48.GÜNDE VEBA BRONŞİT YAPTIM VERDİM.GAGALARI ADIĞIMDA KESİLMEMİŞ SALMA YAPACAĞIM İÇİN KESMEDİK DİOR ADAM AŞILARI YAPIKMI DİORUM YAPIK DİOR.Bİ BAŞKA ARKADAŞTA BUNLARIN GAGALARI KESİK DEĞİL AŞILARI YOKTUR ÖLÜR BUNLAR DİO NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRIYORUM NE ÖNERİRSİNİZ.

  • Merhaba,

   Aşı konusunda şüphe ediyorsanız, tavuklarınız hasta değilken yazıdaki tabloda belirttiğim önce birinci aşıyı iki ay sonrada üçüncü sıradaki aşıyı uygulayabilirsiniz. üçüncü aşıyı uyguladıktan sonra üç ay ara ile üçüncü sıradaki aşıyı uygularsınız.

 10. Merhabalar Hayırlı Ramazanlar herkese, 20-25 gün önce 50 ataks aldım, önceden 15 tavuğum vardı sağlıklarında herhangi bir sıkıntı yoktu, ataks lar gelince aynı yere koydum hepsini şimdi bütün tavuklarda sürekli aksırma tarzında bir ses var birde bazılarından düdük yutmuş gibi ses çıkıyor, bunlar ne olabilir yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*